דילוג לתוכן

קניין רוחני בסין

דבר מנהל מינהל סחר חוץ

שלום רב,
אנו שמחים להציג בפניכם את המדריך המעודכן לקנין רוחני בסין. חוברת זו היא מהדורה שנייה ומעודכנת של חוברת שיצאה לאור ב-2012. 

 

הגנה על קניין רוחני של חברה מסחרית היא אבן יסוד של עולם העסקים והיזמות המודרני, על אחת כמה וכמה לגבי חברות ישראליות המבקשות לפעול בשווקים זרים. לפיכך החלטנו במינהל סחר חוץ להשקיע רבות בהקניית מידע עדכני אודות הכלים להגנה על קניין רוחני בסין, שוק מרכזי ומאתגר לייצוא הישראלי. 

בשנים האחרונות אנו עדים לשינוי משמעותי באמצעים שהממשל הסיני מספק להגנה ואכיפה בתחום הקניין הרוחני, על מנת להבטיח את המשך הפעילות הכלכלית של חברות זרות. שינוי זה בא לידי ביטוי בחקיקה חדשה, באמצעי אכיפה מגוונים ויעילים יותר ובפתיחות גדולה יותר של מערכת המשפט בסין כלפי חברות זרות.

עם זאת, קיימים אתגרים בפעילות בסין, בין היתר בשל הבדלי התרבות העסקית המשפיעים גם על תחום ההגנה על הקניין הרוחני. על מנת להקטין את הסיכונים הכרוכים בפעילות בסין נכתב מדריך זה שמטרתו לספק מידע אודות רישום והגנה של זכויות קניין רוחני בסין. 

חוברת זו נכתבה ביוזמת והובלת הנציגות הכלכלית בבייג'ינג שמפעיל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה. הנציגות בבייג'ינג מתמקדת בתחומי הרגולציה ובעבודה מול הממשל הסיני, ובסיס הידע שלה בנושאי הקניין הרוחני רחב ביותר. המינהל מפעיל מערך של 43 נציגים כלכליים, שתפקידם לסייע לתעשייה הישראלית במגוון דרכים, כגון ייזום פעילויות לקידום היצוא, ארגון משלחות ותערוכות, עריכת סמינרים מקצועיים, פתיחת דלתות בחברות ובגופי ממשל, סיוע בהתנהלות מול רגולציה מקומית, וטיפול בחסמי סחר שונים הקיימים במדינות היעד. 

בנוסף לפעילות הנציגים הכלכליים, האגף למדיניות והסכמי סחר במינהל סחר חוץ עוסק, בין היתר, בסיוע לחברות הנתקלות בחסמי סחר דוגמת הצורך לעבוד עם רגולציה לא מוכרת בארץ היעד. האגף עוסק גם בייזום, קידום וטיפול בהסכמים לאזור סחר חופשי שמאפשרים ליצואנים לפעול ביתר קלות בשווקי יעד מאחר וההסכמים מבטלים מכסים וחסמי סחר אחרים. 

לבסוף, מינהל סחר חוץ מפעיל בנוסף את מערך כלי סיוע לתעשייה, שמטרתו לסייע לחברות ישראליות לחזק את יכולותיהן השיווקיות ברחבי העולם באמצעות מגוון תוכניות ייעודיות המציעות סיוע מימוני וליווי מקצועי.

 

אני מזמין אתכם, היצואנים הישראלים, להיעזר בנציג הכלכלי ובצוותו בביג׳ינג וכן באגף למדיניות והסכמי סחר בארץ בכל שאלה. באפשרותם לסייע בטיפול בחסמי סחר, בהבנה של תהליכי רגולציה ובהתמודדות עם נבכי הביורוקרטיה הסינית, בסיוע אל מול גורמי ממשל, וככל שנדרש באיתור סיוע משפטי מתאים.

ליצירת קשר עם הנספחות/נציגות: Beijing@israeltrade.gov.il
ליצירת קשר עם האגף למדיניות והסכמי סחר: IsraelFTAs@Economy.gov.il
למידע נוסף, אתר המינהל לסחר חוץ: www.trade.gov.il
בלוג המינהל: www.israeltrade.gov.il

בברכה ובהצלחה
אוהד כהן
מנהל מינהל סחר חוץ
משרד הכלכלה והתעשייה

 

תודות

חוברת זו נכתבה עבור מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה על ידי  זיו רוטנברג, Group8 Consultants Limited

Group8 Consultants Limited הינה חברת ייעוץ בתחום הקניין הרוחני המתמקדת בשוק הסיני ומעניקה שירותי ייעוץ אסטרטגיים ועסקיים לחברות זרות הפועלות בסין או המבקשות להיכנס לסין ולחברות סיניות הפועלות או המעוניינות לפעול מחוץ לסין. Group8 Consultants מייעצת לחברות, למשקיעים ולמוסדות מחקר בנושאי קניין רוחני שונים, לרבות הגנה על קניין רוחני בסין, היבטי קניין רוחני של השקעות ועסקאות אסטרטגיות אחרות בסין או עם חברות סיניות, השגת יעדים אסטרטגיים באמצעות בניית אסטרטגיה מתאימה ושימוש בקניין רוחני והיבטים של קניין רוחני בסין. Group8 Consultants נוסדה על ידי עו"ד זיו רוטנברג, מומחה בעל ניסיון של שנים בתחום הקניין הרוחני בישראל ובסין.

ליצירת קשר:
Group8 Consultants Limited
זיו רוטברג
טלפון: 0086-133-81003513
דוא"ל: ziv.rotenberg@group8consultants.com
www.group8consultants.com

חוברת זו הינה מקור מידע ראשוני וכללי, והיא מיועדת למטרות עיון והכוונה ראשונית בלבד. החוברת אינה מתיימרת לכלול את כל הידע הקיים והרלוונטי לתחום הקניין הרוחני בסין. חוברת זו אינה מהווה ייעוץ משפטי, ואין בה משום תחליף לייעוץ וליווי על ידי אנשי מקצוע מתאימים. כותבי החוברת ממליצים להיעזר באיש מקצוע ולקבל ייעוץ מתאים טרם ביצוע פעולות בתחום הקניין הרוחני בסין, או עם סין, וזאת בין היתר, לאור השינויים הרבים שהתרחשו וממשיכים להתרחש בתחום זה בסין בשנים האחרונות.

המידע המובא בחוברת זו מעודכן ליום 25 במאי, 2018. כל ההערכות הכספיות המובאות בחוברת זו נכונות למועד האמור ויש לקחת בחשבון כי עלויות עשויות להשתנות מעת לעת.

סימנייה