דילוג לתוכן

היכרות עם שוק התקשורת והפינטק האינדונזי

דבר מנהל מינהל סחר חוץ

אנו שמחים להציג בפניכם את המדריך לשוקי התקשורת והפינטק באינדונזיה, המיועד ליצואן הישראלי. המדריך נכתב על ידי חברת הייעוץ Inc Consulting .F&S ביוזמתה ובהובלתה של הנציגות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בסינגפור, המופקדת, מטעם מינהל סחר חוץ, גם על קידום הייצוא לאינדונזיה.

 המדריך מספק מידע על שני תחומי יעד עיקריים להזדמנויות עסקיות באינדונזיה – אחת הכלכלות הצומחות והתוססות בדרום-מזרח אסיה - תחום התקשורת ותחום הפינטק.עם אוכלוסייה עצומה של מעל ל260- מיליון איש ומעמד בינוני צומח, הצרכים של אינדונזיה בתחומים תקשורת וטכנולוגיות פיננסיים מזמנים לתעשייה הישראלית בעלת הניסיון והידע הזדמנויות עסקיות מבטיחות.

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה מגבש ומוביל את מדיניות סחר החוץ של מדינת ישראל במטרה להגביר את התחרותיות של התעשייה הישראלית, למצב את תדמיתה החדשנית בשווקים הבין-לאומיים, להגדיל ולגוון את היצוא הישראלי ולמשוך השקעות זרות.

המינהל מפעיל מערך מסועף של 45 נציגים כלכליים-מסחריים בפרישה עולמית, המוצבים במדינות היעד של הייצוא הישראלי ובארגונים הכלכליים הבין-לאומיים, במטרה לסייע לתעשייה הישראלית בשוקי חו”ל במגוון דרכים: יזום פעילויות, ארגן משלחות ותערוכות עריכת סמינרים מקצועיים, פתיחת דלתות בחברות ובגופי ממשל בשוקי היעד, ליווי  חברות בשלבי הכניסה לשווקים וסיוע לחברות ישראליות בנושאי רגולציה, חסמי סחר ועוד.

המינהל יוזם ומנהל משאים ומתנים על הסכמי סחר חדשים, מעדכן באופן שוטף הסכמי סחר קיימים, פועל להסרה של חסמי סחר ומייצג את מדינת ישראל בארגונים הכלכליים הבין-לאומיים - OECD WTO, ובנציגות ישראל באיחוד האירופי. בנוסף מפעיל המינהל מערך של כלים וקרנות המסייעים לחברות ישראליות לפעול בחו”ל. בהם: תוכנית ‘כסף חכם’ המסייעת לפריצה לשוק חדש, קרן הפרויקטים והמכרזים הבין-לאומית המסייעת לחברות לגשת למכרזים ולהקים בטא-סייט שיווקי, תוכנית המאגדים המסייעת להקמה של מתקן הדגמה שיווקי בין-לאומי ותוכנית של”ב המיועדת לסייע ליצואנים בתחילת דרכם.

הנציגות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בסינגפור, המופקדת גם על קידום הייצוא לאינדונזיה, יכולה לסייע לחברות ישראליות המעוניינות לפעול בשוק גדול ומאתגר זה, ולַקשר ביניהן לבין שותפים מקומיים, דרך חברת ייעוץ מקומית באינדונזיה.

היעדר יחסים דיפלומטיים רשמיים בין ישראל לאינדונזיה מחייב תהליך מסורבל מעט בעבודה מול שוק זה בכל הקשור לקבלת אשרות כניסה לבעלי דרכונים ישראלים. אך יחד עם זאת, החברות הישראליות ובעלי דרכונים ישראלים יכולים לפעול בשוק זה ולהצליח בו. מדריך זה שופך אור על דרכי קבלת אשרת כניסה עסקית לאינדונזיה [וצורות עבודה מומלצות מול בעלי העסקים והמוסדות].

הנציגות הכלכלית בסינגפור פועלת לאורך השנה בכמה ערוצים מקבילים במטרה להנגיש את השוק האינדונזי לחברות ישראליות – על ידי תיאום משלחות עסקיות של חברות אינדונזיות לישראל ויצירת חיבורים עסקיים בין חברות ישראליות לחברות אינדונזיות.

אנו מקווים שמדריך זה יספק לכם חשיפה מעמיקה למגמות קיימות ועתידיות בתחומי התקשורת והפינטק ולהיכרות טובה יותר עם ההזדמנויות העסקיות הניצבות בפני חברות ישראליות – הזדמנויות שהנציגות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בסינגפור, כמו גם הנציגים הכלכליים האחרים של משרד הכלכלה והתעשייה בעולם, יוכלו להנגיש עבורכם.

אוהד כהן
מנהל מינהל סחר חוץ

על מינהל סחר חוץ, משרד הכלכלה והתעשייה

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה אמון על גיבוש ויישום מדיניות סחר החוץ של מדינת ישראל במטרה להגביר את כושר התחרות של התעשייה הישראלית בשווקים הבין-לאומיים.

תחומי הפעילות העיקריים של המינהל כוללים פעולות לקידום הסחר והיצוא, ייזום ותחזוקה של הסכמי סחר לשיפור תנאי הסחר של ישראל, עידוד ומשיכת השקעות זרות ויצירה של שיתופי פעולה אסטרטגיים עם חברות זרות.
לצד הפעילות בישראל מינהל סחר חוץ מפעיל מערך נציגים כלכליים-מסחריים המהווים זרוע ביצועית-דיפלומטית של המשרד בשוקי חו"ל ופועלים לקדם יצוא 'כחול לבן' ולהסדיר סוגיות רגולטוריות הנוגעות לפעילות היצואנים.
בנוסף לכך, המינהל עוסק בשיפוי של הוצאות מכס החלות על יצואנים המייצאים את מרכולתם לאיחוד האירופי, ככל שיש הוצאות כאלו.


המינהל מורכב מארבעה אגפים:

1. אגף קידום יצוא: האגף אחראי לקידום היצוא ותפעול הנציגויות בחו"ל. לשם כך הוא מחולק לשש מחלקות גאוגרפיות המתפעלים רשת נציגים כלכליים-מסחריים ברחבי העולם. הדסקים הגאוגרפיים מחולקים כך: אירופה (1 ו-2), אמריקה הלטינית, צפון אמריקה, אסיה פאסיפיק, הודו סין, אפריקה ומזה"ת. המחלקות הגאוגרפיות מפעילות מערך של למעלה מ-40 נציגים כלכליים-מסחריים בפריסה עולמית, שתפקידם לסייע לתעשייה הישראלית בשוקי חו"ל במגוון דרכים, כגון: ייזום פעילויות, ארגון משלחות, ארגון תערוכות ועריכת סמינרים מקצועיים, פתיחת דלתות בחברות ובגופי ממשל בשוקי היעד וכן סיוע בנושאי רגולציה ובנושאים אחרים.

הנציגים הכלכליים-מסחריים - עומדים בראש הנציגות הכלכלית-מסחרית של משרד הכלכלה הישראלי במדינת היעד. הנציגים אמונים על ניהול הנציגות הכלכלית-מסחרית ומהווים גורם המקשר בין פעילות משרד החוץ במדינת היעד (באמצעות השגרירות), פעילות הנציגות ומטה מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה בירושלים. 

הנציגות הכלכלית-מסחרית הישראלית, הפועלת בשוק היעד ליצוא ושיתוף פעולה כלכלי, מהווה זרוע דיפלומטית של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה. הנציגות פועלת לפיתוח שותפויות אסטרטגיות בין ישראל למדינות היעד, עוסקת בקידום יחסים מסחריים בין חברות ישראליות לחברות מקומיות (בשוק היעד ליצוא) וכן פועלת מול גורמים נוספים בזירה הציבורית והממשלתית. 

הנציגויות הכלכליות-מסחריות של משרד הכלכלה והתעשייה ברחבי העולם עובדים בהתאם לתכנית העבודה של מטה מינהל סחר חוץ והנהלת משרד הכלכלה, בשיתוף עם משרד החוץ הישראלי ושחקנים ממשלתיים נוספים, ארגונים לא ממשלתיים וגופים פרטיים לפי הצורך. הכול במטרה לקדם ביעילות את מדיניות הסחר הבין-לאומית של מדינת ישראל בהתאם למדיניות משרד הכלכלה ומדיניות ממשלת ישראל.

קציני סחר - בכל נציגות פועלים כמה קציני סחר המהווים גשר בין חברות פרטיות / גופים ציבוריים / גורמי ממשלה בשוקי היעד לבין חברות ישראליות המעוניינות לייצא. הם מסייעים למשלחות סחר ישראליות המגיעות למדינת היעד או יוצאות לישראל, מתזמנים פגישות B2B אסטרטגיות באירועים הלאומיים והבין-לאומיים החשובים ביותר ונכונים לסייע ולתת ייעוץ מקצועי לחברות ישראליות ממוקדות המעוניינות לפעול בשוק היעד. 

לצד המחלקות הגאוגרפיות פועלות גם מחלקת אירוח, קשרי חוץ, פרסום והסברה וכן המחלקה לתקציבי סחר חוץ ורישום היצוא.

2. אגף כלי סיוע לתעשייה  מערך כלי סיוע לתעשייה מפעיל מגוון תכניות לחיזוק התעשייה הישראלית ולהגדלת אפשרויות התעסוקה. לשם כך, מפעיל המערך כלי סיוע שונים לייזום ולהעמקת הפעילות של התעשייה הישראלית בשווקים הבין-לאומיים.

תוכנית של"ב שער לשיווק בין-לאומי - התוכנית מעניקה סיוע לחברות בעלות היקף מכירות של למעלה מחצי מיליון ₪ בארץ או שגייסו לפחות 2 מיליון ₪ וטרם החלו לייצא או שהיקף היצוא שלהן עד 250,000$. במסגרת התוכנית ניתן סיוע למשך 24 חודשים באמצעות ליווי מקצועי של יועצים והשתתפות במימון של עד 50% מההוצאות השיווקיות, עד 200 אלף ₪ מתוך של 400 אלף ₪ לשוק אחד או שניים שהוגדרו בתכנית העסקית.
>> למידע נוסף

תוכנית כסף חכם - התוכנית מעניקה סיוע דו-שנתי לחברות ישראליות שמייצאות מעל 250,000$ בשנה במטרה להשיג גידול משמעותי בהיקף המכירות של החברות המשתתפות בתוכנית לשוק יעד שמוגדר מראש על ידי החברה. במסגרת התוכנית ניתן לקבל ליווי מקצועי והשתתפות במימון הוצאות שיווקיות עד 50% מתקציב התוכנית המאושרת, כלומר עד 500 אלף ₪ מתוכנית של 1 מיליון ₪. להודו, סין ויפן סכום ההוצאות המוכרות כפול ומשך התוכנית 3 שנים.
>> למידע נוסף

קרן הסיוע בפרויקטים ומכרזים בין-לאומיים - מטרת הקרן לקדם השתתפות של חברות ישראליות במכרזים בין-לאומיים ובפרויקטים פוטנציאליים בחו"ל. לאור הסיכון הקיים טרום הזכייה בפרויקט, ניתן במסגרת הקרן לקבל השתתפות במימון ההוצאות הכרוכות בביצוע עבודה של הוכחת היתכנות/ פיילוט או הגשת הצעה למכרז בינ"ל בשיעור של עד 50% מהעלויות: הוכחת התכנות – עד 200 אלף ₪ כאשר שווי הפרויקט הפוטנציאלי בין 0.5 מיליון $ ל-1 מיליון $ ועד 500 אלף ₪ כאשר הפוטנציאל מעל 1 מיליון $, הצעה למכרז – עד 400 אלף ₪. למידע נוסף >>

תוכנית מאגדי תשתית - התוכנית מעניקה סיוע לחברות ישראליות המתאגדות יחדיו לשם הקמת, תפעול ושיווק מתקן הדגמה מסחרי בשוק יעד. במסגרת התוכנית ניתן לקבל השתתפות בהוצאות הקמה, תפעול ושיווק עד 50% מתקציב התוכנית המאושרת ועד 10 מיליון ₪ לאורך 3 שנות התוכנית.
>> למידע נוסף
 
>> לאתר מערך כלי סיוע לתעשייה
  

3. אגף מדיניות סחר והסכמים בינלאומיים: האגף אחראי לקידום ותחזוקה של הסכמים בין-לאומיים ומחולק לארבע מחלקות:

 1. המחלקה להסכמי סחר בילטראליים
 2. המחלקה להסכמי סחר מולטילטראליים – WTO (ארגון הסחר העולמי)
 3. מחלקת OECD (ארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי)
 4. המחלקה להקשרי סחר וסחר בענפי השירותים 

האגף עוסק במכלול הנושאים הנוגעים למדיניות סחר החוץ של ישראל: ייזום הסכמי סחר חדשים, ניהול המו"מ לגביהם, ומעקב אחר יישומם. כמו כן, אחראי על איסוף מידע וניתוח רגולציה במדינות הסחר העיקריות תוך סיוע ליצואנים הנתקלים בחסמי סחר כלשהם, טיפול בשאלות רגולציה ופישוט סחר, השתתפות בארגונים בין-לאומיים, כאשר העיקריים שבהם: ארגון הסחר העולמי (ה-WTO), והארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (ה- OECD). כמו גם פעילות בתחום הסחר בשירותים, תקינה, ועוד. כל זאת תוך מגעים עם הממשלות המקומיות ושימוש בין היתר בנציגים המסחריים אותם מפעיל המינהל לסחר חוץ ברחבי העולם.

4. אגף איכות השירות וניהול ידע: האגף פועל לקידום שימור הידע בארגון ולשיפור של איכות השירות במינהל. 

 

עם הפעילויות העיקריות של אגף מדיניות סחר בשנים האחרונות ניתן למנות:

   שדרוג הסכם לאזור סחר חופשי עם קנדה.

  חתימת הסכם סחר חופשי עם פנמה.

  משא ומתן לשדרוג ההסכם החקלאי עם אפט"א.

   השתתפות במו"מ על ה- TiSA - הסכם רב צדדי על סחר בשירותים.

  השתתפות וסיום המו"מ להסכם לליברליזציה בציוד תקשורת ITA. 

  כניסה לתוקף של 2 הסכמים להכרה הדדית בציוד תקשורת - עם ארה"ב ועם קנדה.

  מו"מ על הסכם לאזור סחר חופשי עם אוקראינה, וייטנאם, קוריאה הדרומית, סין ואיחוד המכסים האירו-אסיאתי.

  >> למידע נוסף על מינהל סחר חוץ 

  סימנייה