דילוג לתוכן

מגזין הסייבר של מינהל סחר חוץ

חזרה

יפן: הגנת סייבר לכל אזרח

שיתוף הפעולה בין יפן לישראל בתחום ה- Cyber Security  החל כבר בשנת 2014, אך מתקפות הסייבר שאירעו לאחרונה ביפן האיצו את הצורך בהיערכות זו. נועה אשר, הנציגה הכלכלית ביפן, מפרטת את הפעילות הממשלתית היפנית בתחום וממליצה לחברות ישראליות מה לעשות אם ברצונן להצליח בשוק היפני

"מים וביטחון מקבלים בחינם" – אמירה יפנית זו מעידה עשרת מונים על חשיבות תחושת הביטחון של אזרחי יפן ועל המאמצים הרבים שמשקיעה ממשלת יפן למענם. כך הדבר גם בתחום הגנת הסייבר, אך בנושא זה לא מדובר רק על חיפוש פתרונות טכנולוגיים מעשיים, אלא גם על פער תפיסתי שעליו צריכה לגשר ממשלת יפן כדי להיערך כראוי לאתגרים הביטחוניים הצפויים בשנים הקרובות.

"תהליכים גיאו-פוליטיים – ביניהם האיום מצפון קוריאה והשינויים הפוליטיים בארצות הברית - משפיעים ישירות על יפן ודוחקים בממשלתה להיערך אחרת להגנה בפני התקפת סייבר אפשרית", מציינת נועה אשר, הנציגה הכלכלית ביפן. "גם אירועים גדולים בקנה מידה לאומי ועולמי, כמו אולימפיאדת 2020, אליפות העולם ברוגבי שתיערך ב-2019, חילופי הקיסר שיתקיימו ב-2019 וועידת ה-G-20 העתידית, מאיצים את תהליכי המוכנות הביטחונית ויוצרים בשוק הזדמנויות חדשות שלא היו קיימות בעבר".

מודעות להגנת הסייבר והסכמים לשיתופי פעולה

תובנות אלה הן לקח חשוב מאירועי העבר וממתקפות הסייבר העולמיות שלא פסחו גם על יפן:

מתקפת הסייבר וונהקריי (WannaCry), שאירעה ביוני 2017, פגעה במחשבי חברת הונדה באחד ממפעליה בסאייטמה ועצרה את תהליך הייצור למספר שעות כך שנמנע ייצורן של 1,000 מכוניות. המתקפה האחרונה, שזרעה פאניקה ברחוב היפני, אירעה בינואר 2018, ובה נגנב מטבע דיגיטלי בשם NEM בערך של 530 מיליון דולר מחברת coincheck היפנית.

בשל "קריאות השכמה" אלה, ממשלת יפן שוקדת על תכנון אסטרטגיה להגנת סייבר שישפיע על ארגון מערך הסייבר היפני ועל הרגולציה בתחום. "המודעות בנושא הסייבר עולה, ומוקמים גופי סייבר ממשלתיים חדשים וחברות-בנות בתעשייה הממוקדות בסייבר", מפרטת אשר. "דוגמאות לכך ניתן לראות בהקמת מחלקת סייבר במשרד הכלכלה היפני, בהקמת מעבדה חדשה להגנה על תשתיות קריטיות תחת משרד הכלכלה היפני, בהגדלת המחלקה בנושאי סייבר במשרד החוץ ובהרחבת פעילות הסייבר במשרד הביטחון והצבא. "כך הדבר גם בתעשייה היפנית. חברות רבות מקימות מרכזי שליטה SOC (Security Operating Centers) ויש אף שהקימו חברה-בת הממוקדות בהגנת סייבר כמו NTT security".

שיתוף הפעולה בתחום ה- Cyber Security  נדון כבר בעת ביקורו של ראש הממשלה ביפן במאי 2014. "מאז, אנו עדים להתחממות היחסים בין המדינות הבא לידי ביטוי בשיתופי הפעולה בין גופי הממשל היפני והישראלי, וכן בפתיחות של התעשייה היפנית אל מול התעשייה הישראלית", מציינת אשר. "שתי הממשלות מקדמות חתימה על הסכמים היוצרים קרקע נוחה לחברה הישראלית לפעול ביפן: הסכם לשיתוף פעולה בנושא מחקר ופיתוח בין רשות החדשנות ומשרד הכלכלה היפני (סוכנות Nedo מיישמת את ההסכם ביפן) שנחתם ביולי 2014, וכן הסכם לשיתוף פעולה בתחום הסייבר שנחתם בין שרי הכלכלה הישראלי והיפני במאי 2017. ההסכם קורא להגברת ההשקעות והפעילות המשותפת בתחום זה וקובע כי המדינות יערכו תכנית הכשרה משותפת, יקיימו סדנאות עבודה משותפות, וכי מומחים ישראלים יתרמו למרכז המצוינות בתחום הסייבר המוקם ביפן, ועוד", היא מסבירה. 

שירותי הנציגות הכלכלית לחברות ישראליות

"במהלך השנה הנציגות הכלכלית מעניקה שירותים פרטניים לחברות ישראליות המבקשות לחדור לשוק היפני", מציינת אשר. "שירותים אלה כוללים הכרויות עם גורמי מפתח במגזר הפרטי ובמגזר הציבורי, תיאום פגישות עבור החברות הישראליות, סיוע במחקר שוק ועוד".

נוסף על כך, הנציגות המסחרית של המנהל לסחר חוץ ביפן פועלת רבות בתחום הגנת הסייבר:

 • תערוכת IT week: בתערוכת IT week בטוקיו מוצג בכל שנה ביתן ישראלי הממוקד בהגנת הסייבר. בקרוב (9-11.5.18) נקים, זו השנה השלישית, את הביתן הלאומי בשיתוף מכון הייצוא, ובו ישתתפו 16 חברות סייבר ישראליות העוסקות בתחומים שונים.
 • סייברטק תל אביב: הבאת משלחות של נציגים בכירים יפניים בתחום הגנת הסייבר לישראל לכנס סייברטק תל אביב המתקיים בינואר בכל שנה. לכנס האחרון, שהתקיים בינואר 2018, הגיעו 120 נציגים יפנים, ובמהלכו קיימה הנציגות פורום ישראל-יפן שבו נדונו שיתופי הפעולה בין חברות ישראליות ליפניות, ובין האקדמיה והממשלה.
 • סייברטק טוקיו: סייברטק טוקיו 2017 התקיים לראשונה בנובמבר 2017. הנציגות לקחה חלק משמעותי בקידום האירוע שבו השתתפו כ-30 חברות ישראליות, ונכללו בו דוברים מישראל, מיפן ומארצות הברית מהמגזר הפרטי והציבורי. בביתן הישראלי בתערוכה שהוקם ביחד עם מכון הייצוא השתתפו 11 חברות סטארט-אפ, וכ-150 פגישות שונות תואמו לחברות הישראליות במהלך התערוכה על ידי הנציגות הכלכלית. כנס סייברטק טוקיו צפוי להתקיים בפעם השנייה בנובמבר 2018.
 • שבוע ישראל ביפן: בשבוע בו התקיים הכנס בטוקיו ארגנה הנציגות הכלכלית לראשונה "שבוע סייבר ישראלי". בהשתתפות 23 חברות סייבר ישראליות. במסגרת שבוע זה התקיימו אירועים שונים התומכים בשיתוף פעולה בין ישראל ליפן, ביניהם "יום ישראל" במרכז האימונים של משרד הכלכלה היפני – בו הרצו חמישה מומחי סייבר ישראלים בתחום ההגנה על תשתיות קריטיות לקהל של 80 נציגים, שנבחרו על ידי משרד הכלכלה היפני כמובילי הסייבר בארגונים שאליהם הם שייכים. אירוע נוסף בשבוע זה התמקד בקבוצות עבודה משותפות ישראל ויפן בתחומי הגנת תשתיות קריטיות ומגה-אירועים. בצד הישראלי רוכזו מיטב המומחים הישראלים ובצד היפני נציגי חברות ותשתיות קריטיות, ביניהן: חברות חשמל, שני שדות תעופה וגורמים ממשלתיים. 
 • כנס HLS וסייבר בישראל: כנס HLS (Homeland Security) שמקדם מכון הייצוא בארץ וייערך בנובמבר 2018. אליו הנציגות מתעתדת להביא משלחת של מקבלי החלטות מיפן.

עקרונות פעולה להצלחה בשוק היפני

נוסף על ארגון כנסים ותערוכות בתחום הסייבר, הנציגות הכלכלית מסייעת לחברות ישראליות שרוצות להצליח בשוק היפני במגוון תחומים:

 1. מציאת שותף מקומי – זהו אחד העקרונות החשובים ביותר להצלחה ביפן. לעיתים קרובות, חברות ישראליות מתקשות לקיים קשר ישיר מול חברות אינטגרציה או לקוחות קצה ביפן, והנציגות מסייעת לחברות אלה לאתר חברות יפניות היכולות להוות שותפות לחברות הישראליות.
 2. יד ביד בשלבים הראשונים: לאור התרבות העסקית ביפן, הנציגות נדרשת לצעוד יד ביד בשלבים הראשונים של חברה ישראלית המתחילה את פעילותה ביפן. כדי לנבא את מידת ההצלחה הפוטנציאלית לשיתוף הפעולה המתרקם חשוב לוודא את מידת המחויבות שיש לחברה לשוק ביפן. הגעה ליפן לצורך פגישות פנים אל פנים היא חיונית לבניית מערכת יחסים של אמון.
 3. ניסיון קודם: ניסיון מוצלח בשווקים אחרים מהווה יתרון חשוב בשוק היפני הנמנע מסיכונים ומעדיף לשתף פעולה עם חברות שכבר הצליחו בשווקים אחרים. עם זאת, אנו עדים לבקשות חברות יפניות רבות, המעוניינות להכיר סטארט-אפים בשלבים מוקדמים. זהו שינוי גישה מעודד לתעשייה הישראלית.
 4. חדשנות טכנולוגית ממקורות חיצוניים: השיח הנפוץ היום ביפן הוא שלOpen Innovation  - איתור חדשנות טכנולוגית ממקורות חיצוניים מתוך הבנה כי כך אפשר להקטין את הסיכונים הכרוכים בפיתוח תחומים חדשים. הודות לתפיסה זו, נוצר כר נרחב של הזדמנויות ליצירת קשרים ועסקאות עם חברות יפניות.

נתונים מספריים

 • במהלך 2017 קבעה הנציגות המסחרית ביפן יותר מ-500 פגישות לחברות ישראליות עם חברות יפניות בתחום הסייבר סקיוריטי.
 • בסייברטק טוקיו 2017 השתתפו כ-30 חברות ישראליות, מתוכן 11 חברות סטארט-אפ.
 • כ-150 פגישות שונות תואמו לחברות הישראליות במהלך תערוכת סייברטק טוקיו על ידי הנציגות הכלכלית. 

סימנייה