דילוג לתוכן

מגזין פינטק | יוני 2017

חזרה

דרום אפריקה - אי אפשר בלי ויטמין BEE

הבנקאות המסורתית משנה את פניה ויש ביקוש גדול לביג דאטה וצמצום השימוש במזומן. איתי מלכיאור, הנספח הכלכלי ביוהנסבורג, מסביר על מגמות ייחודיות לדרום אפריקה

איתי מלכיאור הוא בעל תואר שני במנהל עסקים מהתכנית הבינלאומית של אוניברסיטת חיפה. הוא מחזיק גם בתעודת הוראה ובמשך מספר שנים לימד בחטיבות ביניים והרצה במכללה למנהל. מלכיאור מילא מגוון תפקידי ניהול ופיתוח עסקי בתחום ההיי-טק.

1. מוטו אישי: 
אין דבר העומד בפני הרצון.

2. להיות נספח מסחרי
במסגרת תפקידי אני מסייע לחברות לפעול באפריקה. לא מדובר רק בפתיחת דלתות ובשידוכים עסקיים, אלא גם ביצירת מוּדעוּת בישראל להזדמנויות ולפוטנציאל שיש באזור, וגם בהדרכת חברות ישראליות לגבי המאפיינים הייחודיים של עשיית עסקים במדינה. בשנים האחרונות התרכזנו במספר סקטורים אותם זיהינו כבעלי פוטנציאל מיוחד: חקלאות, מים וטכנולוגיה, כולל תקשורת, סייבר, פינטק, חינוך ומכשור רפואי.

3. מה מאפיין את דרום אפריקה בהתייחס לעשייה שלך ולתחום הפינטק?
בדרום אפריקה יש ארבעה בנקים גדולים וותיקים הפועלים במדינות רבות. בנוסף קיים בנק גדול וחדש הנמצא במגמת צמיחה מהירה, כמה עשרות מוסדות פיננסיים, בנקים קטנים יותר וחברות ביטוח, חלקן חברות ענק. בדרום אפריקה, להבדיל מבשאר היבשת, שיעור חדירת הבנקאות המסורתית יחסית גבוה (מעל 70%).

4. מה האתגרים הרגולטוריים, הכלכליים והתרבותיים הייחודיים לדרום אפריקה בעולם הפינטק ובעסקים בכלל?
עסקים בדרום אפריקה וביבשת בכלל נעשים בקצב אחר מהישראלי, בדרך כלל איטי מאוד. חברות ישראליות נוטות לתסכול כאשר הן נתקלות בקצב הזה. בנוסף, היחסים האישיים חשובים מאוד ואי אפשר להניח שרק בגלל שההצעה טובה היא תתקבל. לכן צריך להשקיע בלקוחות, להגיע למדינה באופן תכוף או להעסיק עובד מקומי. דרום אפריקנים לא אוהבים להיות שפני ניסיון ולכן כדאי להמעיט בסופרלטיבים של חדשנות ולהרבות בדוגמאות של לקוחות או התקנות עובדות.

בצד הרגולטורי צריך לשים לב למספר נושאים. למשל, לכל חברה בדרום אפריקה יש דירוג אפליה מתקנת הנקרא BEE המדורג מ-1 עד 8, כאשר 1 זה הציון הטוב ביותר. הציון מורכב מנושאים שונים הבודקים עד כמה אוכלוסיות מופלות לשעבר משחקות תפקיד בחברה. המדדים הנבדקים כוללים בין היתר בעלות, בכירים, שרשרת רכש, פיתוח ספקים ותרומה לקהילה. במקרים רבים חשוב למצוא שותף מקומי בעל דירוג מתאים.

במסגרת חוק הבנקאות (FICA וחוק האשראי) יש מדיניות קפדנית של KYC בפתיחת חשבון וביצוע עסקאות. הלוואות "חסרות אחריות" עשויות לסבך את נותני השירות ולכן המוסדות הפיננסיים ואף הקמעונאיים המעניקים מימון מחויבים לבדיקות אשראי קפדניות כתנאי למתן הלוואה.

מרצה אורח​
צ'ארלס סיימון צ'מל Charles Simon Chemel | דרום אפריקה

בעל BSc בהצטיינות (סטטיסטיקה) מאוניברסיטת Witwatersrand, MSc (סטטיסטיקה) מאוניברסיטת אדינבורו ותואר שני במנהיגות עסקית (MBL) מאוניברסיטת דרום אפריקה (UNISA). בוגר תוכנית ניהול מתקדם (AMP) באוניברסיטת הרווארד.

בין השנים 1988-1976 עבד ב-Institute for Personnel ResearchNational  כחוקר בכיר, מומחה לפסיכומטריה,  סטטיסטיקאי ומעצב/מפתח של מערכות בדיקה ממוחשבות. בין השנים 1995-1988 עד ב-Standard Bank כמנהל כללי ואחראי על תכנון משאבי אנוש. בין השנים 2003-1996 שימש כמנהל, מוצרים בנקאיים, שווקים המוניים וקמעונאות, אפריקה. ב-2004 מונה למנהל אמנת הסקטור הפיננסי (יוזמות להכנסות נמוכות) ב-Banking Association (מטעם Standard Bank), והיה ראש היוזמה הארצית הבין-בנקאית, שנועדה להנגשת השירותים הפיננסיים לבעלי הכנסות נמוכות בדרום אפריקה.

בין השנים 2010-2005 עבד ב-African Bank כאחראי על חיתום וניהול מוצרים, כולל כרטיסי אשראי. בין השנים 2014-2011 עבר לתפקיד קצה קדמי ניהולי והיה אחראי על אסטרטגיה, הפצה, שיווק ומוצר. ב-2014-2013 שימש כחבר דירקטוריון ב-Banking Association of South Africa. מ-2015 ואילך שימש כשותף בכיר ב-CSC Advisory - ייעוץ אסטרטגי לשירותים פיננסיים. מאז 2012 משמש כחבר דירקטוריון חברת הביטוח Stangen. ומאז 2016 כדירקטור ב-Payabill, העוסקים בפיננסים ופינטק לעסקים קטנים.

 

 

5. ספר לנו על סצנת הפינטק בדרום אפריקה:
הבנקים הגדולים והוותיקים מתקשים להדוף את המתחרים החדשים,  בשל הישענותם על תשתיות מיושנות. מסיבה זאת הם מחפשים פתרונות שיסייעו להם להתייעל בצירוף לקוחות חדשים ובניהולם, תוך שימוש בביג דאטה.

6. מה הטרנדים והמגמות הבולטות בתחום הפינטק בדרום אפריקה?
תחומי הפינטק ה"חמים" כיום בדרום אפריקה כוללים KYC, ביג דאטה, אפליקציות תשלומים, נגישות, אימות זהות והפחתת עלויות. בשל שיעורי חדירת מובייל גבוהים וירידת מחירי הדאטה, הבנקים שואפים להעביר את לקוחותיהם לשימוש באפליקציות.

מגמה ייחודית בולטת היא ריבוי תשלומי פרי-פייד: לקוחות רבים משלמים מראש על זמן אוויר, חשמל ומים. קמעונאים רבים נותנים אשראי ללקוחות ומחויבים גם הם בכל כללי האשראי המחייבים. בדרום אפריקה מתנהל שוק בלתי פורמלי גדול ולכן יש ריבוי מזומנים. בעיות ביטחון ומגמה ברורה של הממשלה למסד את הסקטור הזה מובילים את הגורמים השונים לחיפוש דרכים לצמצום השימוש בכסף מזומן. בדרום אפריקה יושבים מיליוני מהגרי עבודה המעבירים כסף למשפחותיהם ברחבי היבשת, וגם הליך זה  דורש פישוט והוזלה.

7. אילו הזדמנויות ויתרונות יש לחברות פינטק ישראליות בשוק המקומי?
דרום אפריקה אינה מדינה מאוד חדשנית והיא צריכה עזרה מבחוץ על מנת להתניע תהליכים. לחברות הישראליות יש מוניטין טוב בתחום הטכנולוגי והבנקים שמחים לשמוע על טכנולוגיות מישראל. בכירים מרוב הבנקים המובילים אף ביקרו בישראל בשנים האחרונות.

8. תן דוגמאות לסיפורי הצלחה של חברות פינטק ישראליות בדרום אפריקה:
יש לא מעט סיפורי הצלחה של הסקטור הפיננסי. חברת סאפיינס הישראלית מכרה פתרון לאחת מנותני השירותים הפיננסיים בהיקף המוערך בעשרות מיליוני דולרים. אחד הבנקים המובילים במדינה השקיע כסף במספר חברות פינטק ישראליות. חברה ישראלית שהשתתפה בתערוכת אפריקה.קום לפני כשנה וחצי מכרה פתרון סייבר לאחד הבנקים בכמה מאות אלפי אירו. חברה אחרת בתחום התשלומים מבצעת היום פיילוט עם אחד הבנקים שהכרנו לה בהיקף של עשרות אלפי אירו.

9. כיצד אתה יכול לסייע למנהלי פיתוח עסקי ולמנכ"לים בחברות פינטק ישראליות?
אנו יודעים לחבר חברות ישראליות לבנקים ולמוסדות הפיננסיים וכן לאינטגרטורים שעובדים עם הבנקים. אנחנו גם מקושרים היטב בתחום המובייל.

 

 

סימנייה