דילוג לתוכן

מגזין פינטק | יוני 2017

חזרה

סינגפור - תחילתה של ידידות נפלאה

בסינגפור יש לממשלה תפקיד מכריע בדחיפה ובקידום של פיתוח תעשיית הפינטק – ורואים את זה בשטח. רון שניר, הנספחת הכלכלית בסינגפור ובאינדוזיה קוראת לחברות הישראליות: בואו לאסיה 

1. מה מאפיין את סינגפור בהתייחס לעשייה שלך ולתחום הפינטק? 

באקו-סיסטם המקומי יש שחקני מפתח שונים ומגוונים – הממשלה/הרגולטור, המשקיעים והחברות. סינגפור היא government-led country ובהיותה כזאת לרגולטור יש תפקיד מכריע בדחיפה ובקידום של פיתוח תעשיית הפינטק. ה-MAS (Monetary Authority Singapore) אקטיבי ביותר בקידום מדיניות ונהלים רגולטוריים על מנת לאפשר ולעודד פינטק. MAS התחייבה להשקיע 225 מיליון דולר בתמיכה בפיתוח פרויקטים של פינטק והוכחות היתכנות.

אנחנו רואים בנקים היוזמים ומקימים חממות, מאיצים ומעבדות מחקר ופיתוח המאיצים אימוץ טכנולוגיות. באשר לחברות שגדלו באקו-סיסטם, הסטארט-אפים בסינגפור בתחום הפינטק, 31% הן חברות תשלומים, 22% עוסקות בניהול עושר ו-14% בתחום ההלוואות.

2. נתונים מספריים מעניינים שמאפיינים את שוק הפינטק בסינגפור:

  • סינגפור מדורגת במקום השלישי ברשימת best financial hub in the world, ועוקפת אפילו את הונג קונג.
  • ל-98% מהאוכלוסייה (מעל גיל 15) יש לפחות חשבון בנק אחד.
  • אחוז חדירת סלולריים עומד על 150%.
  • אחוז חדירת האינטרנט הוא 83%.
  • מעל 50 קרנות הון סיכון בסינגפור השקיעו בעולם הפינטק ב-2016.
  • נכסים מנוהלים ב-2 טריליון דולר

3. מה האתגרים הרגולטוריים, הכלכליים והתרבותיים הייחודיים לסינגפור בעולם הפינטק ובעסקים בכלל?
הרגולציה נוקשה מאוד בסינגפור, וזאת אחת הסיבות לכך שהמדינה ידועה במערכת הפיננסית האיתנה שלה. עם זאת, כספקי פתרונות למוסדות הפיננסיים, כמו חברות פינטק ישראליות, הרגולציה קלה לאימוץ. זאת בעיקר בשל המאמצים הבלתי פוסקים שנעשים על ידי הרגולטורים המקומיים להקל על אימוץ טכנולוגיה.

סינגפור מתמודדת עם כלכלה סטגנטית ומזהה את מנועי הצמיחה שלה בטיפוח אומה חכמה המונעת על ידי טכנולוגיה, דאטה ואנשים. בהיותה כזאת יש התמקדות רבה בדרכים בהן הטכנולוגיה יכולה לקדם את הכלכלה הסינגפורית. SME הם 99% מכלל העסקים הסינגפורים (חברות קטנות ובינוניות), והשאר MNC ותאגידים גדולים. האתגר הוא בחברות הקטנות והבינוניות הנפתחות לאימוץ טכנולוגיה והופכות לפחות שונאות סיכון.

מבחינה תרבותית חשוב בסינגפור לבנות מערכת יחסים – בין אם אתה עושה עסקים או גיוס השקעות. השהייה הפיזית בסינגפור חיונית ומתבקשת, שכן היא יוצרת אצל השותפים הפוטנציאליים את השקט הנפשי שאתה מחויב לאזור ומסוגל לספק תמיכה מקומית. הסינגפורים בדרך כלל שמרנים ומעדיפים להשקיע את זמנם באנשים שהם נהנים או אוהבים לעבוד איתם, ולכן מדגישים בכל התקשרות את חשיבותה של בניית מערכת יחסים.

4. ספרי לנו על סצנת הפינטק בסינגפור:
תעשיית הפינטק בסינגפור גדלה מאוד בשלוש השנים האחרונות. תחילה ראינו פלטפורמות רבות כגון אמצעי תשלום, שהן עדיין מרכיב דומיננטי ביותר בתעשייה. אני מאמינה שהמגמות הבאות יכללו את היישום המעשי של טכנולוגיית בלוק-צ'יין (block chain) עבור העברות בנקאיות.

5. מה הטרנדים והמגמות הבולטות בתחום הפינטק בסינגפור?

ראינו צמיחה אקספוננציאלית בשנה האחרונה, בעיקר כתוצאה מפעילות הממשלה, ארגוני הבנקים והתעשייה. אנחנו רואים שיש פוקוס רב על כמה מהתחומים העסקיים שסקרנו. ארבעת הטרנדים העתידיים הבאים הם אפליקציות ענן, בלוק-צ'יין, טכנולוגיות ביטוח insureTech ו-(RegTech (regulation technology.

 

מרצה אורח
דמיאן פאנג Damien Pang | סינגפור

פאנג מנהל את משרד התשתיות הטכנולוגיות הכפוף ל-FinTech & Innovation Group) FTIG) ברשות המוניטארית של סינגפור (MAS), האחראית על מדיניות ואסטרטגיות רגולטוריות לפיתוח תשתיות טכנולוגיות יעילות ובטוחות עבור המגזר הפיננסי. בתפקידו הקודם עמד בראש הצוות האחראי ב-MAS על ניהול סיכונים טכנולוגיים ומדיניות אבטחת סייבר.

לפני שהצטרף ל-MAS, שימש פאנג כמנהל בכיר ב-InfoAssurance בסוכנות ביטחון המדע והטכנולוגיה (DSTA) ועמד בראש תחום האבטחה בתוכנית לסטנדרטיזציה ויכולת פעולה הדדית במגזר הציבורי בסינגפור, הכפופה לסוכנות הטכנולוגיה הממשלתית של סינגפור (מודל SG-TRM) בסוכנות לפיתוח מידע ותקשורת (IDA). פאנג גם נמנה על מייסדי הסניף של ISC)²) בסינגפור, וכיהן כסגן נשיא הסניף עד שנת 2014.

 

 

 

6. אילו הזדמנויות ויתרונות יש לחברות פינטק ישראליות בשוק הסינגפורי?
המיקוד בטכנולוגיה הוא הזדמנות עבור חברות ישראליות במיוחד בתחומים של יישומי ענן, בלוק-צ'יין, ביומטריה, KYC, AML וביטוח. יש מעט מאוד פתרונות הממוקדים בחברות ביטוח והתעשייה בשלה מאוד להתערבויות.

7. דוגמאות לסיפורי הצלחה של חברות פינטק ישראליות בסינגפור:
אנחנו לא יכולים לחשוף פרטים רבים, אבל ראינו כמה חברות ישראליות שהגיעו לסינגפור ולאינדונזיה וזכו להצלחה משמעותית. חברות כמו BondIT, Backpack.io, Au10tix, Checkmarx, CyberInt, Paygilant, Tradency, TravelersBox, ThetaRay  ועוד.

8. כיצד את יכולה לסייע למנהלי פיתוח עסקי ולמנכ"לים בחברות פינטק ישראליות?
משרד המסחר מקושר היטב לגורמי מפתח שונים באקו-סיסטם ויכול לפשט ולהקל על קשרים וחיבורים של חברות באיכות טובה. המסר שלנו לחברות הישראליות הוא: בואו לאסיה. עכשיו. עם תוכנית מסודרת לשנתיים-שלוש קדימה. הצמיחה כאן, המשאבים כאן, יש מעט תחרות והרבה פתיחות לישראל. אל תגידו שלא אמרנו לכם. וכן, ממשלת ישראל יכולה לעזור לכם. בלי ציניות.

 

 

 

אינדונזיה - כאן עובדים בשקט

איך עושים עסקים עם מדינה שלישראל אין יחסים דיפלומטיים איתה? לרון שניר, הנספחת הכלכלית באינדונזיה ובסינגפור יש המלצות חשובות לישראלים המחפשים הזדמנויות בתעשיית הפינטק הצעירה של המדינה הרביעית בעולם על פי מספר תושביה

סימנייה