דילוג לתוכן

מגזין פינטק | יוני 2017

חזרה

אוסטרליה – הרבה מעבר לקנגורו וקואלות

ב-2020 צפוי שווי שוק הפינטק האוסטרלי לעמוד על 3.8 מיליארד דולר. אתי לוי, הנספחת הכלכלית באוסטרליה, מזמינה אתכם להיות חלק מזה - במדינה שרואה בישראל מודל לחיקוי

אתי לוי עלתה לישראל מצרפת בגיל19 והתגייסה לצבא כעתודאית. היא למדה באוניברסיטת תל אביב עד לקבלת תואר ראשון במסלול המשלב כלכלה ומשפטים תוך התמקדות בסחר בינלאומי. כהמשך טבעי למיקוד בלימודים, התמחתה במשפטים בלשכה המשפטית של משרד התעשייה והמסחר, שם הוצבה במחלקה המטפלת בהסכמים בינלאומיים. בסיום ההתמחות הוסמכה כעורכת דין. שימשה כיועצת המשפטית למשרד המדען הראשי בתקופתו של כרמל ורניה. ב-13 השנים האחרונות שימשה לוי כנספחת כלכלית בבודפשט, בבנגקוק ובסידני, כאשר בין השליחויות ניהלה את המחלקה המטפלת בהסכמי-סחר בילטראליים.

 

1. מוטו אישי: 
"אל תאמר: 'השמיים הם הגבול', הרי יש צעדים על הירח" (פול ברנדט). אני מאמינה שצריך להציב יעדים אמביציוזיים ולחתור להגיע אליהם. יש לנו מוצר מדהים – מדינת ישראל והתעשייה הישראלית – אז אין סיבה שלא נצליח.

2. להיות נספחת מסחרית: 
תפקיד מרתק שאין גבול למה שניתן לחולל במסגרתו. התפקיד מאפשר לנו ליזום פעילויות מגוונות וחדשניות בכל תחומי העשייה של התעשייה והמחקר הישראליים. עבורי זאת הגשמה של החזון שהביא אותי לעלות ארצה עם סיום לימודיי בצרפת. אני רואה בתפקיד שליחות שנועדה לחזק את מדינת ישראל בהיבט ההסברתי ובהיבט הכלכלי. עם כל חיבור שאנו עושים, ועם כל חברה לה אנו פותחים דלת, אנו מייצרים מקומות עבודה ומביאים ערך מוסף משמעותי למדינה ולכלכלה. היעדים שלי: להציב את ישראל במרכז השיח בכל הנוגע לחדשנות וליכולות טכנולוגיות, וכמובן - לייצר הזדמנויות עבור התעשייה הישראלית, הן בדרך של פיתוח עסקי והן בסיוע בגיוס הון.

3. מה מאפיין את אוסטרליה בהתייחס לעשייה שלך ולתחום הפינטק?
אוסטרליה היא מדינה מפותחת. מסורתית, בהיותה עשירה במחצבים, אוסטרליה לא מצאה צורך להשקיע מאמצים ניכרים בחדשנות טכנולוגית וביזמות מערכתית, תוך שהיא נסמכת על עושרה הטבעי. בשנים האחרונות, שנות דור לאחר שתהליך זה בוצע בישראל בהצלחה, מעודדת המדינה תהליך עמוק של למידה והתאמה לחדשנות טכנולוגית. כרגע יש מומנטום מדהים עבור התעשייה הישראלית משום שאוסטרליה מסתכלת על ישראל כמודל לחיקוי בכל הנוגע לעידוד יזמות וחדשנות.

לאוסטרליה ולישראל יש יחסים מדיניים מאוד טובים, אשר החלו עוד במלחמת העולם הראשונה והתחזקו עם תמיכתה של אוסטרליה בהחלטת האו"ם אשר הביאה להקמת המדינה. בנוסף, יש במדינה קהילה יהודית גדולה ומשפיעה – אחת מהציוניות ביותר שבהן נתקלתי. כל אלה מביאים ליחס אוהד ופתוח אשר מקל מאוד כאשר אנו מציגים חברות ישראליות לשחקנים המובילים ולממשל בשוק האוסטרלי.

בתחום הפינטק במיוחד יש פתיחות והערכה רבה ליכולות הישראליות ואיני זוכרת מקרה בו נתקלנו בדלת סגורה כאשר ביקשנו פגישה עבור חברה ישראלית. כל הבנקים האוסטרלים עושים שימוש בטכנולוגיות ישראליות והמגמה רק הולכת ומתרחבת.

4. ​נתונים מספריים מעניינים שמאפיינים את שוק הפינטק באוסטרליה:

  • שוק הבנקאות האוסטרלי הוא אוליגופולי: ארבעת הבנקים הגדולים מחזיקים ב-80% משווי שוק הבנקאות המקומי.
  • אוסטרליה מחזיקה בתיק הפנסיות  ה-4 בגודלו בעולם והגדול באסיה עם נכסים בשווי 61.1 טריליון דולר אמריקני.
  • שווי שוק הפינטק האוסטרלי עמד ב-2015 על 186.8 מיליון דולר אמריקני. בשנת 2020 הוא צפוי לעמוד על 3.8 מיליארד דולר אמריקני.
  • שיעור ההשתתפות של הבנקים האוסטרלים בהשקעות בחברות פינטק גבוה פי 4 מזה של בנקים אירופאים – ועומד על 40% מהעסקאות (ממוצע עולמי: 25% מהעסקאות).

מרצה אורח
דארן ווקר Darren Walker | אוסטרליה

דארן ווקר הוא מנהיג מנוסה בתחום הטכנולוגיה, המגיע לשיאו במקום שבו טכנולוגיה ועסקים נפגשים. כמנהל מחלקת הטכנולוגיה לייעוץ ופנסיה תאגידית ב-AMP, דארן אחראי על הטכנולוגיה, הפרויקטים והתפעול של רשת היועצים הפיננסיים הגדולה באוסטרליה (יותר מ-3,500 יועצים). ווקר עובד כעת על תוכנית להקמת ערוץ הייעוץ מבוסס-היעדים החדש של AMP, המשתמש בטכנולוגיה כדי לחדש את חוויית הלקוח, המודלים הפיננסיים והאוטומציה של מתן הייעוץ.

לפני AMP, ווקר עבד ב-Lonely Planet, שם ניהל תוכנית טרנספורמציה דיגיטלית של חברת מדריכי הטיולים, ב-Booz Allen וב-PricewaterhouseCoopers Consulting (ייעוץ אסטרטגי וטרנספורמציה); בממשלת אוסטרליה ברמה הפדרלית והמקומית; ובביטוח (אוטומציה והחלפת מערכות ליבה).

לווקר ניסיון רב בכל ההיבטים של הטכנולוגיה העסקית - מהחזון האסטרטגי, הטרנספורמציה והאספקה ועד לתפעול. הוא ידוע באנרגיה בלתי נדלית, בסגנון מנהיגות מעורר השראה ובמצוינות בניהול בעלי העניין.

 

 

5. מה האתגרים הרגולטוריים, הכלכליים והתרבותיים הייחודיים לאוסטרליה בעולם הפינטק ובעסקים בכלל?
אוסטרליה היא מדינה נוחה לקיום עסקים והיא מובילה עולמית בפרמטרים המקלים על קיום שיתופי פעולה עם מדינות זרות. היעדר פורמליות ודמיון תרבותי בין הישראלי לאוסטרלי מקלים מאוד על שתוף הפעולה.

עם זאת, בהיותה מדינה דוברת אנגלית הבנויה על פי מודלים כלכליים אנגליים, מתקיימות באוסטרליה רגולציות מפורטות ומגוונות, שחובה על החברות הישראליות להכיר. בנוסף, המרחק הגדול ופער השעות הופכים לעתים את התקשורת למורכבת. אתגר נוסף נובע מהזהירות בה נוקטים המוסדות הפיננסיים בכל הנוגע לחדירה לרשתות שלהם. היבט זה מקשה על אימוץ או בחינת היתכנות של טכנולוגיות חדשניות. ישנה מגמה להקל בדרישות ולהגמיש את הכללים מתוך הבנה כי חדשנות טכנולוגית באה עם מידה מסוימת של לקיחת סיכון.

6. ספרי לנו על סצנת הפינטק באוסטרליה:
אוסטרליה מתאפיינת בסקטור בנקאות חזק, מתוחכם ויציב שבו פועלים 54 בנקים מקומיים וזרים. ארבעת הבנקים המרכזיים באוסטרליה מדורגים בקביעות בין 20 הבנקים הבטוחים בעולם ונחשבים מהרווחיים ומהיעילים ביותר. בנקים אלה בולטים בדחיפה והשקעה של נתח משמעותי מהמחזור, ופועלים במרץ לשיפור והטמעה של חדשנות בתחום.

שוק הכספים של אוסטרליה נהנה ממאגר הקרנות להשקעות הרביעי בגודלו בעולם והגדול ביותר באסיה. את ניצני חברות ההזנק בתחום הפינטק כבר קשה למנות ובעתיד הקרוב צפויה אוסטרליה ליהנות מפירות ההשקעה. 

באוסטרליה פועלים מספר אקסלרטורים המתמקדים בתחום הפינטק, לרבות מעבדות חדשנות ואף זרועות השקעה של הבנקים עצמם. כל אלו מביאים ליצירת אקו-סיסטם שלם סביב תחום הפינטק ויותר פתיחות מצד הבנקים לאמץ טכנולוגיות עוד לפני שהן מוכחות לחלוטין.

7. מה הטרנדים והמגמות הבולטות בתחום הפינטק באוסטרליה?
המגמות העיקריות שאנו רואים בשוק הפינטק האוסטרלי:

  • פלטפורמות דיגיטליות בהן בנקים יעניקו שירות ומוצרים ללקוחות.  כבר היום, נתח הבנקאות אונליין הוא מהמובילים בעולם.
  • שימוש בלוגריתמים שיעניקו תובנות, יסייעו לניהול עסקיו של לקוח, ויספקו בסיס ידע שיאפשר לו בחירה מושכלת בהתנהלות פיסקלית, בנקאות מוסדית וכו'.
  • החדרת טכנולוגיית Blockchain, המאפשרת לחברים באותה סביבה עסקית להחליף מוצרי ערך באמצעות ספר חשבונות מסונכרן. שימוש בטכנולוגיה בכל תחומי המסחר, לרבות חקלאות.
  • שימוש בשירותים שישפרו את טכנולוגיית התשלום במערך ה-NPP (National Payment Program).
  • טכנולוגיות שישפרו את התפתחות השוק בתחום מערך הלוואות Peer to Peer

8. אילו הזדמנויות ויתרונות יש לחברות פינטק ישראליות בשוק האוסטרלי?
היקף ההזדמנויות עבור חברות פינטק הוא עצום. כאמור, השקעות הבנקים הגדולים משמעותיות ביותר, והרגולטור מפעיל שלל כלים על מנת לעודד את תהליך הפיכתה של אוסטרליה למדינה מעודדת חדשנות. אוסטרליה בחרה את ישראל כמודל לחיקוי הן בקרב הקהילייה העסקית והן בקרב גורמי ממשל פדראליים וכאן בדיוק טמון הפוטנציאל.  

במהלך השנה האחרונה ביקרו בישראל משלחות מאוסטרליה של ההנהלה הבכירה וכן האחראים על פיתוח תחום הפינטק מכל ארבעת הבנקים הגדולים. לבקשתם, היתה התמקדות במגמות חדשות בטכנולוגיה ובסייבר סקיוריטי הרלוונטיים לתחום הפינטק במטרה פרקטית ליישמם.

בעקבות יוזמה של הנספחות הכלכלית,בנקCBA הפך לבנק הראשון בעולם לחתום על הסכם רב לאומיות עם רשות החדשנות של ישראל (נובמבר 2015). בנקBank) NAB  National (Australia החל בשיתוף פעולה טכנולוגי עם בנק קנדה ולאומיטק (אוקטובר 2016) לפיו שלושת הבנקים ישתפו ביניהם טכנולוגיות חדשניות שיבחנו.

הסכמים אלה פותחים דלתות חשובות עבור החברות. בנוסף, הניסיון המוצלח של הבנקים עם חברות ישראליות והצורך הקריטי לעמוד בקידמה הטכנולוגית בתחום הבנקאות מייצרים כר הזדמנויות חריג עבור תעשיית הפינטק הישראלית.

9. דוגמאות לסיפורי הצלחה של חברות פינטק ישראליות באוסטרליה:
באוסטרליה שמה של ישראל הולך לפניה כמעצמה טכנולוגית. המיצוב תורם רבות הן לתדמית הכללית שלנו והן לנכונות של שחקנים גדולים וחזקים לקיים איתנו שיתופי פעולה.

ארבעת הבנקים האוסטרלים המובילים, חברות התקשורת המובילות (כולל ענקית התקשורת "טלסטרה") וחברות הביטוח המובילות מקיימים כולם קשר ישיר ורציף עם הנספחות הכלכלית ועם חברות טכנולוגיה פוטנציאליות, וכולם הטמיעו טכנולוגיות ישראליות לתוך המערכות שלהם.

רשימת סיפורי ההצלחה ארוכה. בתחום הפינטק אפשר לציין אתשיתוף הפעולה שלחברתPayKey  מישראל, המיישמת העברת כספים בין צדדים בתוך אפליקציות צ'אט בקלות וללא ביורוקרטיה, עם חברת הקרנות Westpac. שיתוף הפעולה הוליד שירות צ'אט חדש לניידים הידוע בשם Westpac Keyboard. בנוסף כדאי לציין את ההשקעה המשמעותית שעשתה "טלסטרה" בחברת הסייבר סקיורטי הישראלית Zimperium.

10. כיצד את יכולה לסייע למנהלי פיתוח עסקי ולמנכ"לים בחברות פינטק ישראליות?
במהלך ארבע השנים האחרונות, נושא הסייבר סקיוריטי לסקטור הפינטק נמצא במוקד הפעילות של הנספחות הכלכלית בסידני ומשלחות משני הצדדים נפגשו הן בישראל והן באוסטרליה. כתוצאה מהקשרים ההדוקים נחתמו עסקאות מוכחות בין חברות טכנולוגיה ישראליות לבין חברות בנקאות וטלקומוניקציה אוסטרליות.

הקשר הקרוב והישיר בין הנספחות הכלכלית לבין מקבלי החלטות רלוונטיים בכל ארבעת הבנקים המובילים ואצל שחקנים אחרים בשוק האוסטרלי מאפשר לנו כיום לזהות את הצורך בצד האוסטרלי ולהתאים לו פתרון מדף או מתפתח בצד הישראלי. פעילות אמינה, עקבית ומניבה מול החברות האוסטרליות מיצבו את הנספחות הכלכלית כגוף שכדאי לבצע דרכו את ההתאמות הנדרשות. כעת, כאשר אנו ממליצים לגוף בנקאי או מסחרי על קיום פגישה עם גורמים מישראל, הצד האוסטרלי נענה ברצון, במהירות, ומתייצב למפגש בפורום נאות ובעל סמכות לקבל החלטות.

אנו מזמינים חברות פינטק ישראליות לבחון את השוק האוסטרלי כשוק בעל פוטנציאל רב עם נכונות לאמץ טכנולוגיות חדשניות. מרבית הבנקים עמם אנו בקשר פתוחים לאפשרות לבצע פיילוטים (בתשלום) עם זאת, קחו בחשבון שהתהליך עד לחתימת עסקה או פיילוט יכול להיות קצת ארוך יותר מאשר בשווקים אחרים.

 

 

סימנייה