דילוג לתוכן

המדריך ליצואן ציוד רפואי 2020

חזרה

רוצים לייצא לרומניה?

חשוב שתדעו את הדברים הבאים: 
שוק הציוד הרפואי ברומניה הגיע בשלהי שנת 2018 להיקף של 503.5 מיליון אירו (24 אירו לנפש). 

 • החל משנת 2015 מוגדר תחום מדעי החיים על ידי הממשלה הרומנית כתחום בעל "עדיפות לאומית". המשמעויות האופרטיביות של הצהרה ממשלתית זו הן, בין היתר, פיתוח אסטרטגיות לאומיות ותכניות חומש ממשלתיות בתחום הבריאות. הקצאת משאבים משמעותיים על ידי הן הממשל הרומני והן על ידי מוסדות פיננסיים בינלאומיים בולטים דוגמת ה-EU ,EBRD ,EIB, לצד מעורבות של הבנק העולמי במיצוי כספים אלה. כך למשל, זינק תקציב הבריאות הלאומי ב-23.5% בשנת 2018 בהשוואה לשנת 2017 והמשיך את מגמת העלייה של שיעור ההוצאה הממשלתית על בריאות ברומניה כחלק מהתמ"ג (שיעור שעדיין נחשב לנמוך יחסית בהשוואה למערכות בריאות מקבילות במערב אירופה). 
 • אנו בנספחות הכלכלית ברומניה מעריכים כי בשל אופיו הייחודי של השוק הרומני – העובדה כי כ-90% מהציוד הרפואי מיובא, העלייה בביקושים והצורך לעמוד בתקני איכות אירופיים – היקף זה צפוי להמשיך ולגדול דרמטית בשנים הקרובות.
 • למרות ששוק הציוד הרפואי ברומניה רווי בשחקנים בינלאומיים תחרותיים, קיימת כאן תופעה מעניינת של עלייה חדה במספר המפיצים המשמשים גם כיבואנים של ציוד רפואי לרומניה. במקרים מסוימים, ייתכן יתרון בעבודה עמם, הודות להיכרות המעמיקה שלהם עם מערכת הבריאות המקומית ועם הסטנדרטיזציה האירופית, לצד ידע מקצועי וטכני רלוונטי, שליטה בשפה המקומית, יכולת "לפתוח דלתות" מול שחקנים מקומיים, סיוע בתמיכה טכנית ובשירות לקוחות לאחר ההפצה, וכן ניסיונם הרב באספקת מדריכים למשתמש בהתאם לנוהג ולשפה המקומיים ועוד. בהקשר זה, נשמח לסייע בחיבור חברות ישראליות המעוניינות בכך למפיצים וליבואנים מקומיים. 
 • חשוב לשמור על פתיחות וגמישות בעת איתור המפיץ המקומי ובחירתו. מפיץ רומני בעל פורטפוליו מוכח במוצר מסוים, עשוי לזהות פוטנציאל במוצר המצוי מחוץ לתחום עיסוקו הרגיל, ולהשכיל להשתמש בידע ובקשרים הקיימים ולמנף אותם בכיוון המקצועי החדש. 
 • מוסדות הרפואה הפרטית ברומניה מצליחים למשוך השקעות זרות ומקומיות, בעוד בתי החולים הציבוריים נהנים ממענקים נדיבים ביותר מהאיחוד האירופי, לצד העלאת התקציבים הציבוריים העומדים לרשות הבנייה, הפיתוח והמודרניזציה של המתקנים הקיימים. כפועל יוצא, נוצרות כאן הזדמנויות רבות עבור חברות ישראליות המבקשות לחדור גם לעולם הרפואה הפרטי. 
 • הפתרונות הישראליים בתחום הציוד הרפואי נהנים ברומניה מדימוי מקצועי מצוין בקרב המגזר הציבורי והמגזר הפרטי כאחד. במהלך שנת 2019 היינו עדים לסיפורי הצלחה יפים של חברות ישראליות בתחום והצלחתן סוללת את הדרך להצלחת חברות ישראליות נוספות. השילוב בין הצורך האקוטי וההערכה הגבוהה ליכולות הישראליות יוצר בסיס פורה לפעילות בשוק הבריאות ברומניה.  
 • חלק בלתי נפרד מכל דיון עם גורם מקצועי מקומי הוא הפן הרגולטורי. בדומה לתנאי השוק, המארג החקיקתי והרגולטורי המקומי נוטה להיות מורכב ודינמי.   
 • בדומה לסקטורים אחרים, גם בתחום הציוד הרפואי חשוב לקחת בחשבון כי תרבות עשיית העסקים ברומניה מצריכה סבלנות, רגישות והימנעות מיצירת תחושה של לחץ או בהילות בקרב הצד המקומי. ישירות רבה מדיי או פנייה חוזרת בתוך פרק זמן קצר עלולות להצטייר כהפגנת חוסר כבוד ולגרום להססנות, או היעדר תגובה ובמקרים מסוימים אף לפגוע בהמשך הפעילות בשוק הרומני. 
 • אנו בנספחות הכלכלית נשמח לסייע ביצירת חיבורים עם מאגר נרחב ומגוון של אנשי קשר ומקצוע בתחום, להסיר חסמים וללוות את התהליך לכל אורכו. 

 

פעילויות עיקריות בתחום הציוד הרפואי לשנת 2020: 

 • משלחות יוצאות ונכנסות בתחום הציוד הרפואי שכבר הולידו סיפורי הצלחה עם בתי חולים מקומיים.
 • פעילות אינטנסיבית סביב תערוכות Medica בדיסלדורף, גרמניה ו-MED in Israel מדי שנה. 
 • לנספחות הכלכלית מערך קשרים עם כתבי עת רפואיים וכלי תקשורת לאומיים פופולאריים. ניתן לשלב באסטרטגיית הכניסה לשוק המקומי גם פרסומים באפיקי תקשורת אלה.   

 

למידע נוסף וליצירת קשר:

הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה ברומניה - bucharest@israeltrade.gov.il

בלוג (עברית) - https://israel-trade.net/europe/author/bareketk

בלוג (בשפה המקומית) - https://itrade.gov.il/romania

סימנייה