דילוג לתוכן

רפואה דיגיטלית 2019

חזרה

בריטניה: החדרת הדיגיטציה והחדשנות מאתגרת

כשברקע משבר הברקזיט והעזיבה המתוכננת מהאיחוד האירופי - בריטניה מתמודדת עם סוגיות מאתגרות בתחום הבריאות הדיגיטלית. הנציג הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה בלונדון, יריב בכר, שופך אור על תקופת חוסר הוודאות, מצביע על פוטנציאל גדול שדורש עבודה מעמיקה וקורא לחברות ישראליות, שמחפשות הזדמנויות עסקיות בבריטניה, להסתייע בנציגות הכלכלית

עם אוכלוסייה המונה כ-66 מיליון איש, וכשברקע עומד הברקזיט עם העזיבה המתוכננת שלה את האיחוד האירופי – הממלכה המאוחדת מתמודדת עם סוגיות מאתגרות במערכת הבריאות ובכל הקשור לאימוץ חדשנות בתחום הרפואה הדיגיטלית. 

שר הבריאות החדש, מאט הנקוק (Matt Hancock), שמונה ביולי 2018, הגיע למשרד הבריאות מהמשרד לדיגיטציה, תרבות מדיה וספורט והביא עמו אג'נדה חדשה, ששמה דגש רב על החדרת טכנולוגיות חדשניות בניהול מערכת הבריאות הבריטית. לאור זאת, הוקמה בנובמבר 2018 ועדה מייעצת בנושא בריאות דיגיטלית, מתוך מטרה למצוא דרכים לייעל ולשפר את מערכת הבריאות, לערוך דיגיטציה של השירותים הרפואיים השונים, לעודד את מערכות הבריאות לאמץ חדשנות, ובכלל זה - לאפשר למטופלים גישה למידע רפואי, שיסייע להם לנהל אורח חיים בריא; ליצור תיקים רפואיים דיגיטליים שיהיו משותפים בקרב מערכות הבריאות ויאפשרו מתן שירותים משולבים בין מערכות וארגונים; לזהות פרמטרים ודפוסים שביכולתם לספק טיפול מונע בכדי להוריד את רמת הסיכון של המטופלים; ולהקים כוח עבודה דיגיטלי שיאפשר לאנשי המקצוע לעבוד ולתקשר בצורה אפקטיבית יותר. הוועדה רק החלה את עבודתה אך מעריכים כי היא תסלול את הדרך לתוספת תקציבית ותיתן רוח גבית לאימוץ חדשנות במערכת הבריאות הבריטית.

95% משירותי הבריאות בבריטניה מסופקים כיום בידי שירות הבריאות הלאומי - NHS) National Health Service), שנוסדו בשנת 1948. הנציג הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה בלונדון, יריב בכר, טוען שלמרות שכביכול מדובר בגוף אחד, "מערכת הבריאות בבריטניה היא ריכוזית מאוד. מצד אחד, יש הזדמנויות רבות שעל פניו נראות קלות ליישום אל מול גוף אחד המרכז את הפעילות, אולם בפועל, מדובר בגוף מבוזר מאוד". 

הממלכה המאוחדת מורכבת מארבע מדינות – אנגליה, וויילס, סקוטלנד וצפון אירלנד, ובכל אחת מהן פועל NHS משלה. הגוף הגדול, המשמעותי והמבוזר ביותר נמצא באנגליה. הוא מספק שירותים רפואיים ל-83% מאוכלוסיית בריטניה, ומורכב מכ-15 אלף גופים עצמאיים שונים, כמו בתי חולים, מרפאות, מכונים ועוד. "המבנה המבוזר הזה הופך את החדרת החדשנות לשירותי הבריאות בבריטניה למאתגרת מאוד, הן עבור חברות בריטיות, ואף יותר עבור חברות זרות המעוניינות לחדור לשוק הבריאות הבריטי", מסביר בכר. 

 

פוטנציאל גדול שדורש עבודה מעמיקה

בכדי להתגבר על האתגר, ה-NHS באנגליה הקים את AHSN) Academic Health Science Networks) - רשת ארגונים המורכבת מ-15 גופים הפזורים בכל רחבי בריטניה. מטרת הרשת היא לזהות את האתגרים הטכנולוגיים ולסייע בתהליך אימוץ החדשנות לגופי ה-NHS השונים, תוך דגש רב על הנגשת פתרונות בריאות דיגיטלית. "המאמץ מתבצע בשני מישורים - מצד אחד ניסיון לסייע לגופי הבריאות לאמץ חדשנות, ובמקביל להפעיל תוכניות האצה (אקסלרטורים) שעובדות עם חברות בריאות דיגיטלית במטרה לסייע להן לנווט בסבך ה-NHS ולחבר אותן לגורמים הרלוונטיים במערכת הבריאות.

"לתחום הבריאות הדיגיטלית יש פוטנציאל גדול מאוד בבריטניה, שעל מנת לממשו יש צורך בעבודה שיטתית ומסודרת, מפני שמדובר בהתנהלות מול מספר רב של גורמים, אז ממש צריך ללכת מדלת לדלת, ובהתאם לפתרון שהחברה מציעה - להכיר מי הם הגופים שמהווים ערוץ כניסה לארגוני הבריאות המבוזרים, ולעבוד דרכם. בעניין זה הנציגות הכלכלית יכולה בהחלט לעזור".

 

קשר מתמיד עם החברות הישראליות

בכר מוסיף, כי הנציגות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בלונדון נמצאת בקשר מתמיד עם הגופים הללו על מנת לגייס את היכולות שלהם לטובת חברות ישראליות, ולפעול ליצירת הזדמנויות עסקיות בבריטניה. "אנו מצויים בקשר עם הגורמים הללו ומקלים על חברות ישראליות לנווט בתהליך המורכב הזה ולחבר אותן למקומות הרלוונטיים. האתגר הזה, כמובן, לא בלעדי לחברות ישראליות, אלא גם רלוונטי עבור חברות מקומיות, בריטיות, שרוצות להיכנס לתחום". 

"ככלל, כל חברה בתחום הרפואי או כזו המעוניינת לחדור לשוק הבריאות הבריטי מוזמנת לפנות לנציגות ולהיעזר בשירותיה. בנוסף, אנו מתכוונים להביא לתערוכת Med in Israel, שתתקיים בישראל במרץ 2019, מספר נציגים של ה-NHS על מנת שישתפו את הקהל והחברות הישראליות באתגרים בעבודה מול מערכת הבריאות הבריטית והדרכים להתגבר עליהם. לצד זאת, גם בכנס גדול שיתקיים בלונדון בנובמבר 2019 ויתמקד בהשקעות בבריאות דיגיטלית. ישראל תהיה מדינה שותפה בכנס ותזכה לחשיפה גדולה, יחד עם שחקנים מרכזיים נוספים בשוק, בעיקר מאנגליה, אבל גם מארצות הברית, מסין, מסינגפור וממספר מדינות באירופה".

 

כניסה לשוק הבריטי

לחברות ישראליות שמעוניינות להיכנס לתחום הבריאות הדיגיטלית בבריטניה, הנציגות הכלכלית מייעצת לחדד ולהסביר באופן פשוט מהם הערך המוסף והרווח הכלכלי שבית החולים יכול להפיק מהשימוש בפתרון הטכנולוגי. כמו כן, חשוב להבין את הבדלי התרבות והניואנסים בשוק היעד (אל תתנו לעובדה שאתם שולטים באנגלית לגרום לכם לחשוב שהבדלי התרבות אינם משמעותיים). בנוסף, יש להיערך לכך שהכניסה לשוק הבריטי אינה תלויה בגורם אחד בלבד, אלא שמדובר בעבודה מול מספר רב של גורמים ברמות שונות. ולכן, נדרש להיאזר בסבלנות ולהבין שזהו תהליך ארוך הדורש זמן. ולבסוף, חשוב לדעת לאתר את בתי החולים המובילים באימוץ חדשנות. "לרוב יש להם צוותים ייעודיים לכך. הנציגות הכלכלית בלונדון בהחלט יכולה לסייע בחיבור לכמה מהם".

 

עידן הברקזיט והרגולציה בתחום

נכון להיום, בריטניה היא חלק מהאיחוד האירופי וכפופה לכללי הרגולציה שלו. אולם, בעוד מספר חודשים, במרץ 2019, היא אמורה, במסגרת תהליך הברקזיט, להיפרד מהאיחוד האירופי. תומכי הברקזיט רואים במהלך זה התקדמות לקראת עצמאות וחופש פעולה רחבים יותר בנושאים הרגולטוריים. בכר טוען כי עדיין לא ברור כיצד ישפיע המהלך על הרגולציה של בריטניה. "הנציגות שלנו כאן עוקבת אחר ההתפתחויות על מנת להבין את משמעויות הברקזיט, כמו גם את המשמעויות הרגולטוריות, ולאסוף, לרכז ולהנגיש את המידע עבור התעשיות הישראליות. כעת יש מספר תרחישים לקראת היציאה מהאיחוד. בחודשים שחלפו מאז שהתקבלה ההחלטה במשאל העם פעלו הבריטים לגיבוש תנאי הפרישה שלהם מהאיחוד לרבות הסכם מעבר עם האיחוד האירופי שיאפשר לצדדים זמן הסתגלות וזאת על-ידי קביעת תקופת מעבר עד לסוף 2020. במידה שההסכם לא יאושר בבריטניה - היציאה תתרחש בסוף חודש מרץ 2019". 

בכר מציין כי משרד הכלכלה והתעשייה נערך ליום שאחרי ולשמירה על האינטרסים הישראליים בסחר ובשיתופי הפעולה השונים עם בריטניה. הסחר הישראלי עם בריטניה הוא מהחשובים מבין מדינות האיחוד האירופי והעולם, בשנה שעברה היקפו היה כ-10 מיליארד דולר, כאשר יותר ממחצית מהסחר הינו ייצוא ישראלי לבריטניה.

בכדי להבטיח שקשרי הסחר החשובים בין המדינות יימשכו גם לאחר יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי, הוקמה קבוצת עבודה משותפת בדרג מקצועי, בהובלת משרדי הכלכלה והסחר של שתי המדינות, הפועלת לאימוץ הסכם סחר חופשי, ונציגיו השונים, שיושתת על ההסכם הקיים עם האיחוד האירופי. מטרת הצדדים היא להפוך את ההסכם הקיים בין ישראל והאיחוד להסכם בילטראלי בין ישראל ובריטניה תוך הכנסת שינויים מינימליים המתחייבים מהמעבר. כלומר, צפוי כי הסחר בין הצדדים ימשיך להתקיים באותם תנאים בהם הוא מתקיים כיום.  

במקביל, הנציגות הכלכלית עוקבת אחר ההתפתחויות בבריטניה, ובכלל זה בתחום הבריאות על מנת להבין את השלכותיהן על הייצוא הישראלי לבריטניה בתחום. "הנציגות כאן בדיוק כדי לנסות להבהיר את התמונה עבור כל מי שזקוק לכך", מסכם בכר.

 

> למידע נוסף על שירותי המינהל וליצירת קשר:

הנציגות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בבריטניה - london@israeltrade.gov.il

סימנייה