דילוג לתוכן

רפואה דיגיטלית 2019

חזרה

דרום אפריקה: קרש קפיצה ליבשת כולה

המדינה הגדולה והעשירה הפכה שער כניסה חשוב ליבשת עבור חברות ישראליות. הציג הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה בדרום אפריקה, עמית לב, מרחיב על הפוטנציאל העצום הגלום בה בתחום הבריאות ועל ייחודה מול שאר מדינות היבשת

דרום אפריקה היא מהגדולות שבמדינות אפריקה, מהעשירות שבהן וללא ספק גם מהמדינות היציבות ביותר ביבשת - כלכלית ופוליטית. על פי הערכות, דרום אפריקה, שכיום היא הכלכלה השלישית בגודלה ביבשת, אחראית לכרבע מהתמ"ג של יבשת אפריקה כולה. 

עד 2050 צפויה אפריקה להכפיל את אוכלוסייתה (שגדלה בקצב הגבוה ביותר בעולם: 2% בשנה) ולסגור את הפער מול אסיה כיבשת המאוכלסת בעולם, ויש הגורסים אף לתפוס את מקומה כמנוע הצמיחה העולמי. אחת הסיבות לכך היא הריבוי הטבעי ברוב מדינות היבשת, בהן דרום אפריקה, שם שיעור הילודה עומד על 5-6 ילדים בממוצע לכל אישה. בעולם שהולך ומזדקן, אפריקה בכלל ודרום אפריקה בפרט, מציגות אחוז מרשים ביותר של צעירים, כאשר מעל ל-60% מהאוכלוסייה בדרום אפריקה היא מתחת לגיל 25, והגיל החציוני הממוצע הוא 20 (בהשוואה לגיל החציוני העולמי הממוצע: 50).

עם תוחלת חיים ממוצעת נמוכה (57), אך גבוהה ביחס למדינות אחרות ביבשת, דרום אפריקה צומחת בקצב מסחרר ובשנים הקרובות צפויים להיות בה כ-12 מיליון איש בגילאי עבודה. "מדובר בכוח עבודה רב ובהמון פוטנציאל", מציין הנציג הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה בדרום אפריקה, עמית לב. 

 

עיקר הפוטנציאל - בשוק הפרטי

המדינה ה-25 בגודלה בעולם מוציאה כיום קרוב ל-10% מהתמ"ג על בריאות, כאשר ההוצאה לנפש בדרום אפריקה עומדת על ממוצע של כ-700 דולר.

מגזר הבריאות במדינה מורכב משתי מערכות נפרדות - ציבורית ופרטית, אך למרות שהמערכת הציבורית מהווה 80% מכלל מערכת הבריאות, עדיין ההוצאה מתחלקת שווה בשווה בין שתי המערכות. כלומר, רוב ההוצאה היא בסקטור הפרטי, ושם, לדברי לב, גם טמון הייחוד של דרום אפריקה לעומת מדינות אחרות ביבשת, כמו גם עיקר הפוטנציאל עבור החברות הישראליות בתחום הבריאות הדיגיטלית. "תחום הבריאות הדיגיטלית מערב חדשנות רבה, ולכן לרוב היא באה לידי ביטוי במגזר הפרטי, ואליו גם מופנים מירב המאמצים של הנציגות", הוא מוסיף.

מערכת הבריאות של דרום אפריקה מורכבת, בין השאר, מארבע רשתות גדולות של בתי חולים ומקליניקות יום - חלקן ציבוריות וחלקן פרטיות. בתי החולים מהווים תשתית בלבד, ואינם מעסיקים את הרופאים. "הרופא מחליט היכן הוא רוצה לעבוד, וכשהמטופל משלם לו, חלק מהתשלום מהווה עמלה לבית החולים עבור שירותיו. כך גם לגבי מעבדות", מציין לב ומדגיש, כי מדובר בהוצאות גבוהות, ולכן גם חברות הביטוח משחקות תפקיד חשוב. "רק ברגע שהן מזינות את הקוד שלפיו מקבלים את ההחזר, המוצר או השירות יכולים להיכנס לתוך המערכת, ובית החולים יכול לקבל את הכסף". לכעשרה מיליון איש בדרום אפריקה יש ביטוח בריאות פרטי, והם נהנים משירותי בריאות ברמה גבוהה, כך שיש לחברות ישראליות כר נרחב לפעילות ולהחדרת טכנולוגיות חדישות.

 

הזדמנויות לחברות ישראליות

נכון להיום, יש כמה היבטים בתחום הבריאות הדיגיטלית בדרום אפריקה שמהווים פוטנציאל עצום עבור חברות זרות. "קודם כל, ברוב בתי החולים במדינה, ולא משנה עד כמה הם מתקדמים וחדשניים, אין עדיין מערכת EMR (רשומות רפואיות אלקטרוניות), כמו שאנו מכירים בישראל. כל מה שנגזר מכך יכול להיות מאוד רלוונטי עבור חברות ישראליות", אומר לב ומספר, לדוגמה, על "Netcare", קבוצת בתי החולים הפרטיים הגדולה ביותר בדרום אפריקה, שכבר הכריזה על הכנסת סוג מסוים של EMR לקליניקות שלהם, בפרויקט שעלותו 45 מיליון דולר. 

היבט נוסף בתחום, שבולט במיוחד בדרום אפריקה בשל שטחה העצום, הוא הרפואה מרחוק (Telemedicine). הממשל מעוניין להנגיש את אמצעי הרפואה השונים לאזורים מרוחקים, לאפשר התקשרות עם רופאים ומעקב מרחוק אחר חולים. "זהו שוק שקל יחסית להיכנס אליו, לאור העובדה שיש כאן 90% חדירה של טלפונים ניידים (גם טלפונים חכמים, וגם לא), ולנצל את דרום אפריקה בכדי להתרחב לאחר מכן ליבשת כולה". לדברי לב, מספר חברות ישראליות הצליחו כבר לחדור לשוק האפריקאי לאחר שפעלו בדרום אפריקה, ועשו זאת בהצלחה רבה, כמו חברת Equatel הישראלית, שמאפשרת התקשרות עם רופא ואבחנה ראשונית מרחוק. 

חברות הביטוח הן פן חשוב בתחום. חברת "Discovery", הגדולה ביותר בשוק (שולטת על כ-60% ממנו) הגתה תוכנית בשם Vitality, שמציעה תמריצים למי שמנהל אורח חיים בריא. "אם אתה מתאמן בחדר כושר או מבצע בדיקות רפואיות בזמן, למשל, תקבל ניקוד (או שיירד לך ניקוד). ככל שהניקוד גבוה יותר - כך גם מקבלים הטבות בביטוח. בתחום הזה (של ה-Wellness) אנו רואים הרבה פוטנציאל, בין השאר כי חברות רבות מעוניינות לחקות את התוכנית הזו".

דוגמה לפוטנציאל הרב במערכת הציבורית מומחשת היטב במידת ההצלחה של אפליקציה שיצרה הממשלה, בשם "MomConnect". האפליקציה מזכירה לנשים בהריון לעבור בדיקות תקופתיות, מזמינה לשאול שאלות ולקבל תשובות ועוד. "זו אחת ההצלחות הכי גדולות כאן, וכבר נולדו ממנה אפליקציות נוספות", אומר לב. 

ומה לגבי רגולציה? לדבריו, דרום אפריקה מחזיקה בתוכנית אסטרטגית בנושא eHealth, שלא ממש עודכנה מאז 2016, אך בימים אלה עובדים על עדכונה. מטרת התוכנית היא לחבר כמה שיותר אנשים, לצמצם את תמותת התינוקות (שעומדת היום על 33 תינוקות מ-1,000 לידות שאינם שורדים), לצמצם את ממדי מגפת האיידס (19% מהאוכלוסייה במדינה היא נשאית של המחלה) וככלל - לנצל את חדירת המובייל הגדולה בכדי לשלב את הבריאות הדיגיטלית במערכת הבריאות.

 

מה צפוי בשנה הקרובה

הנציגות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה ביוהנסבורג צפויה להשתתף במאי 2019 בתערוכה הגדולה ביותר בתחום הציוד הרפואי, שמושכת אליה את כל השחקנים הרלוונטיים בשוק העולמי, תערוכת Africa Health ביוהנסבורג. בתערוכה יהיה ביתן ישראלי.

לב מוסיף, כי במרץ 2019 תביא הנציגות לישראל משלחת גדולה במסגרת תערוכת Med in Israel, וסביב מועד זה מתכננת להביא לישראל גם משלחת של גורמים ממשרד הבריאות בזמביה.

לדברי לב, דרך טובה לקבל דריסת רגל ביבשת היא באמצעות השתתפות בתערוכה הגדולה ביותר ביבשת בתחום המובייל, תערוכת AfricaCom, שרלוונטית לכל חברה שמציעה אפליקציות או טכנולוגיות הפונות לשוק זה. "כל אותן תערוכות הן תערוכות כלל-יבשתיות, אליהן מגיעים מכל רחבי אפריקה ולא רק מדרום אפריקה עצמה", מדגיש לב.

 

עצות וטיפים להתנהלות במדינה

הנציגות הכלכלית ממליצה ליצואן הישראלי, שמעוניין להיכנס לשוק האפריקאי, לעבוד דרך שותף מקומי, אותו תוכל הנציגות לעזור לאתר. וזאת, מכמה סיבות: מבחינה תרבותית, הקשר האישי חשוב מאוד ועשוי לתרום לסגירת העסקה. מבחינה מסחרית, ניתנת עדיפות לחברה בעלת דירוג גבוה במערכת BEE, המדרגת כל עסק בסולם של 1-8, כאשר 1 הוא הציון הטוב ביותר. כל עסק עובר מבדק שנתי במסגרתו נבדקים כל מיני פרמטרים, בהם פיתוח העובדים, התרומה לקהילה, פיתוח הספקים ושרשרת הרכש. "לחברות בעלות דירוג 1 או 2 ניתנת פעמים רבות העדפה במכרזים ממשלתיים, ולכן, כשרוצים לעבוד מול המערכת הציבורית, מומלץ להיות בעלי דירוג גבוה", מציין לב. 

דבר נוסף שכדאי לתת עליו את הדעת, הוא כי הדרום אפריקאים אינם ששים לאמץ חדשנות, כמו הישראלים. ולכן, מומלץ לא לשים בהכרח את הדגש על החדשנות, ובמקום – להדגיש ניסיון מוכח של מוצרים וסיפורי הצלחה. 

"מעבר לכך, יש להבין שקצב העסקים בדרום אפריקה הוא איטי ותהליכים אורכים זמן. אפשר בהחלט לראות במדינה כשער לשאר היבשת, כיוון שיש בה הרבה מאוד מאפיינים שמתאימים גם לשאר המדינות. הרבה יותר קל להתקדם מכאן - גם פיזית וגם כי כך יש כבר רפרנס, והמודל העסקי והמחיר כבר מתאימים לשאר המדינות באפריקה". 

הנציגות הכלכלית מסייעת בידי החברות ישראליות למצוא את השותפים המתאימים, לפי הצורך והדרישה. ראוי לציין, שרבות מהחברות שנמצאות כאן פועלות גם בשאר היבשת.

לדברי לב, אחוז האבטלה הגבוה בדרום אפריקה (30%, על פי נתונים רשמיים), צריך להשפיע אף הוא על אופן הפנייה של החברות הישראליות לחברות האפריקאיות. "יש לציין את הערך המוסף לחברה ולקהילה, מעבר לרווחים ולמכירות. לפרט, למשל, על הפוטנציאל להוספת מקומות עבודה". תוכניות הסיוע של משרד הכלכלה והתעשייה יכולות להוות נקודת זינוק מתאימה לחברות שרוצות להתחיל תהליך עסקי במדינה.

לסיכום, היבשת הצעירה בעולם צפויה למשוך אליה בשנים הקרובות יותר ויותר חברות ומשקיעים בזכות החלק הגדול שיש לה בצמיחה הכלכלית העולמית, ולישראל, במיוחד, יש הרבה מה להציע בתחום הבריאות הדיגיטלית. 

> למידע נוסף על שירותי המינהל וליצירת קשר:

הנציגות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בדרום אפריקה - johannesburg@israeltrade.gov.il

סימנייה