דילוג לתוכן

רפואה דיגיטלית 2019

חזרה

איטליה: השוק בשל לקליטת חדשנות

בניגוד לעבר, ארץ המגף השמרנית פתוחה כיום להטמעת טכנולוגיות חדישות בתחום הבריאות, ולדברי הנציג הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה באיטליה, יוני הדר, היא מוכנה לבחון פתרונות ישראליים חדשניים. האתגרים רבים והפוטנציאל גדול, וטרם מומש

שותפת הסחר הרביעית בגודלה של ישראל באירופה, והשביעית בעולם, מהווה גם את השוק השני בגודלו באירופה בכל הקשור להוצאה בתחום הבריאות. 75% מהעלויות ממומנות בידי הממשלה, והיתר ממומן על ידי חברות הביטוח והאזרחים. משפחה איטלקית ממוצעת מוציאה מכיסה כ-2,500 יורו בשנה על שירותי בריאות, כאשר סך ההוצאה על שירותי הבריאות באיטליה נאמד בכ-150 מיליארד יורו, המהווים 8.9% מהתמ"ג.

 

האתגרים בפניהם ניצבת איטליה

מערכת הבריאות האיטלקית מבוזרת ומחולקת ל-101 תתי-מערכות המתנהלות בנפרד (ואף ישנם מחוזות, כמו סרדיניה וסיציליה, שמתנהלים באופן עצמאי לחלוטין). "איטליה היא מהמדינות המתקדמות בעולם בכלל, ובתחום הבריאות בפרט, אך המציאות התקציבית אינה עונה בהכרח על ציפיות התושבים לקבלת שירותי הרפואה המתקדמים ביותר - בייחוד בדרום המדינה", אומר הנציג הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה באיטליה, יוני הדר. לדבריו, קיים פער גדול בין מערכת הבריאות בצפון איטליה לבין שירותי הבריאות שמקבלים האזרחים בדרום המדינה, ויש אף הגירה של חולים מהדרום לצפון לקבלת טיפולים, בייחוד למחוז לומברדיה, שהשירותים הרפואיים בו נחשבים מתקדמים במיוחד".

אתגר נוסף עמו מתמודדת איטליה בימים אלה, היא האוכלוסייה המתבגרת. הזדקנות האוכלוסייה באיטליה היא מהגבוהות בעולם עם המספר הגבוה היותר של מטפלים סיעודיים.

לדברי הדר, איטליה מתמודדת עם אתגרים דומים לאלו שמתמודדות עמן מדינות רבות אחרות בעולם המערבי: עומס גדל על שירותי הרפואה, תקציבים שאינם מספקים, פער בין הידע של האוכלוסייה על טיפולים ותרופות והיכולת להעניק אותם באופן אוניברסלי, אוכלוסייה הולכת ומתבגרת והתמודדות עם יותר ויותר חולים כרוניים. כל אחת ממערכות הבריאות במדינה מתמודדת עם מגוון אחר של בעיות, כאשר אין ספק שהבריאות הדיגיטלית מציעה פתרון אפשרי לכל המערכות הללו. "אמצעי הרפואה הדיגיטליים יאפשרו למערכת לתת מענה הולם לטיפול - גם מחוץ לבתי החולים, ובכך לחסוך הרבה כסף".

עם זאת, איטליה לא מציעה עדיין פתרון רגולטורי הולם בתחום הבריאות הדיגיטלית. "המערכות עובדות פחות טוב", לדברי הדר, "התורים ארוכים יותר. השירות פחות טוב. וכאמור – יש הגירה מהדרום לצפון לקבלת שירותים ואף פנייה גוברת והולכת של אזרחים לשירותי הרפואה הפרטית. כך שאנחנו נמצאים סך הכל בתהליכים די דומים לאלו שאנו עדים להם במקומות אחרים בעולם".

 

טכנולוגיות ישראליות כבסיס למערכת הבריאות העתידית

"השוק האיטלקי מכיר ומעריך את החדשנות הישראלית, והיום, בניגוד לעבר, גם בשל לקלוט את החדשנות הזו. אנחנו מרגישים בשינוי. היכולות הישראליות מאוד מעניינות את האיטלקים, למשל בתחום הידע הארגוני - האיטלקים רוצים ללמוד מישראל כיצד להעביר חולים מטיפול במרפאות החוץ לטיפול בבית", אומר הדר ומדגיש, כי עיקר תשומת הלב כיום היא בשיפור וייעול הטיפול בחולים הכרוניים. "כאמור, כל מחוז באיטליה אחראי על מערכת הבריאות שלו והנציגות פועלת לקיים עם קופות החולים המקומיות מעין פיילוט חדשני בכל הקשור לטיפול בחולים כרוניים. כלומר, לקחת קבוצה גדולה יחסית של חולים ולתת להם מענה מחוץ לכותלי בתי החולים".

הנציגות הישראלית במילאנו מקיימת קשר רציף עם הממשל המרכזי באיטליה ונמצאת בדיאלוג מתמיד עם מספר מחוזות במדינה, כשהבולט והמרכזי שבהם הוא מחוז לומברדיה - העשיר והחזק ביותר באיטליה. "ממשלת איטליה מובילה בשנים האחרונות מהלך לשדרוג המערכות הרפואיות במטרה לענות על האתגרים בתחום הבריאות, ומתעניינת במיוחד במערכות שיצמצמו עלויות ויאפשרו מתן שירותים רפואיים בצורה יעילה יותר", אומר הדר. "במחוז לומברדיה זיהינו במיוחד את המוכנות לעבוד יחד איתנו לבניית מערכת הבריאות של המאה הבאה, ומצאנו כאן פרטנרים טובים. שר הבריאות של המחוז ביקר בישראל, והשנה צפוי גם ביקור של סגן המושל המקומי, במטרה לדון בנושאים שעל הפרק. בנוסף ביקרו בישראל לא מעט משלחות, בהן משלחת של 40 מנהלי בתי חולים מרחבי איטליה בכלל וממחוז לומברדיה בפרט, כדי ללמוד ולהכיר מקרוב את מערכת הבריאות הישראלית ואת הפתרונות שהיא מציעה. המטרה המשותפת היא לבנות את מערכת הבריאות העתידית בעזרת טכנולוגיות ישראליות וידע ייחודי מישראל על ניהול מערכות בריאות", הוא מוסיף.

לדבריו, בצד הישראלי מתקיים במקביל שיתוף פעולה פורה בין משרד הכלכלה, משרד הבריאות ומכון הייצוא, בעבודה יחד על הפרויקט במטרה לכסות את כל הצדדים הכלכליים והמקצועיים.

 

מה על הפרק

הנציגות הישראלית פועלת בימים אלה להרחבת הדיאלוג אל מעבר למחוז לומברדיה, עם הממשל המרכזי ברומא, מחוז פוליה ומחוז וונטו שבצפון-מזרח איטליה - מחוזות שבהם זוהה פוטנציאל לשיתוף פעולה ופתיחות להכנסת טכנולוגיות חדשות למערכת הבריאות. 

"באיטליה המערכות הן אוניברסליות, ובהרבה מישורים ותחומים יש מקום לשימוש בטכנולוגיות ישראליות. השימוש ברפואה מרחוק (Telemedicine) מועט ובכל הקשור לטיפול בסרטן למשל, יש הרבה ידע ישראלי שניתן לנצל וליישם בשוק האיטלקי", מציין הדר. "סכומי עתק מושקעים בתחום הבריאות, כך שהפוטנציאל גדול. המטרה שלנו היא להצליח לקחת חלק בבנייה של מערכות בתחום הבריאות. לעבור מעבודה נישתית לסדרי גודל גדולים בהרבה, לשלב כמה שיותר חברות ישראליות ולהגדיל את היקף הסחר/ייצוא, וזה אפשרי כי זה עונה על הצורך של הממשל המקומי".

במרץ 2019, סביב תערוכת Med in Israel, צפויה, לדבריו, להגיע לארץ משלחת גדולה ממחוז לומברדיה בראשות סגן נשיא המחוז, וכן משלחת מפימונטה ומהממשל המרכזי ברומא, זאת במטרה להפוך את מערכת הבריאות העתידית למציאות. 

 

השתלבות בתעשייה האיטלקית

לחברה ישראלית, המעוניינת להיכנס לתחום הבריאות האיטלקי, מציע הדר להתחבר למהלכים ולפרויקטים גדולים ורחבי היקף במערכות הבריאות השונות. "על החברה הישראלית לפעול בשני מישורים: לעבוד מול נציג מקומי, מצד אחד, אבל גם לשאוף להתחבר ליוזמות ולפרויקטים (כל חברה לפי תחומה) במחוזות איטליה השונים. אנחנו נשמח כמובן לחבר את החברות הישראליות למי שצריך". 

לדבריו, באיטליה יש מקום לחברות בכל שלבי ההתפתחות - מחברות הזנק (סטארט-אפ) ועד לחברות גדולות ומבוססות, כאשר החוכמה היא למצוא את הדרך הנכונה ואת השותף המתאים. "חשוב לזכור שרק לאחרונה איטליה באמת נפתחת לחדשנות ועדיין מדובר בשוק מקומי, שהוא סגור מבחינות רבות ובעל מאפיינים ייחודיים.

"בנציגות הכלכלית של ישראל באיטליה, היושבת במילאנו, אנו מנסים לזהות את החברות והגורמים שפתוחים יותר לחדשנות ואת המחוזות שמוכנים להשקיע בשדרוג המערכות שלהם. אנו מאמינים שבעבודה נכונה נראה גידול משמעותי בשנים הקרובות בייצוא הישראלי לאיטליה בתחום הבריאות הדיגיטלית".

 

> למידע נוסף על שירותי המינהל וליצירת קשר:

הנציגות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה באיטליה - milano@israeltrade.gov.il 

סימנייה