חשוב שתדעו את הדברים הבאים: 
מערכת הבריאות הציבורית ברומניה אינה מפותחת דיה, ומושקעים בה כספים רבים מה־EU EBRD, וה-EIB על מנת לשדרג אותה לרמה טובה יותר. 

ההוצאה הממשלתית על שירותי רפואה נמוכה ביחס למערב אירופה, אך זכתה ל"עדיפות לאומית". מוקמים בתי חולים אזוריים, ויש צורך אקוטי בציוד מתקדם ובשירותי תכנון וידע.
הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי יש הערכה רבה ליכולות הישראליות בתחום הרפואי, ובגישה נכונה וסבלנית אפשר להצליח ברומניה במידה רבה. השילוב בין הצורך האקוטי ובין ההערכה הגבוהה ליכולות הישראליות יוצר קרקע נוחה לפעילות בשוק הבריאות ברומניה.
הרמה של שירותי הבריאות הפרטיים גבוהה הרבה יותר, אך הם מתמחים בתחומים ספציפיים. מבין הרשתות הפרטיות המובילות אפשר למנות את MEDICOVER, 
REGINA MARIA ,SANADOR ,GRAL ,MEDLIFE.
בשוק הרומני קיימים מפיצים רבים, גדולים וקטנים, מקצועיים יותר ופחות וממוקדים יותר ופחות. לרוב רצוי לעבוד מול מפיץ אשר מכיר את השוק ואת השחקנים המקומיים ויכול לסייע "בפתיחת דלתות".
עם זאת, במגזר הפרטי חשוב הקשר הישיר עם מנהל הרכש של רשת בתי חולים / מרפאות כי הוא שמחליט בסופו של דבר בנוגע לרכש של ציוד רפואי.
מפיץ רומני יכול להיות בעל פורטפוליו מוכח במוצר מסוים, אך בהחלט ייתכן כי אם יזהה פוטנציאל במוצר שנמצא מחוץ לתחום העיסוק שלו, הוא ישקיע מאמצים על מנת ללמוד אותו ולהשתמש בקשריו ובניסיונו לפעול בכיוון חדש.
התקשורת ברומניה איטית ודרושה סבלנות. כמו כן רצוי לאמץ גישה "רכה" כלפי אנשי הקשר הרומנים ולא ללחוץ יתר על המידה. לחץ וישירוּת יכולים להתפרש כגישה בלתי מנומסת ועלולים לעורר הססנות והיעדר תגובה מהצד הרומני – במיוחד בתחילת התהליך.
ברומניה ישנו מאבק גדול מאוד בשחיתות במגזר הציבורי. על כן חשוב להתאים את צורת ההתקשרות לאופי של איש הקשר הרומני. בהתקשרות עם גורם ציבורי ברומניה יש להיזהר מנקיטת גישה ישירה מדי. גישה כזו עשויה לגרום לו להירתע ואולי אף לסבך אותו.
בפגישה עם כל גורם רומני חשוב לדון לא רק במוצר אלא גם בתנאי השוק והרגולציה.
לנספחות יש מאגר גדול של אנשי קשר בתחום וניסיון בתחום, ואנו נשמח לסייע ביצירת הקשר ובליווי התהליך.

הנספח הכלכלי-מסחרי של ישראל בבוקרשט, רומניה, הוא מר מתן ספרן.

קצינת הסחר האחראית לתחום היצוא ציוד רפואי בנספחות היא גב' רלוקה ברבולסקו.
Ms. Raluca Barbulescu

Tel: +40.21.302.8508/9
Email: Bucharest@israeltrade.gov.il
Blog (English): www.itrade.gov.il/Romania
Blog (Hebrew): http://israel-trade.net/europe/author/matans