חשוב שתדעו את הדברים הבאים: 
קולומביה מייבאת ציוד רפואי בהיקף משמעותי של כ־1.4 מיליארד דולר בשנה בעיקר מארצות הברית, גרמניה, יפן וסין.

ממשלת קולומביה מוציאה כ־ 50 מיליארד דולר בשנה על שירותי הרפואה לאזרחיה (בקולומביה נהוג ביטוח בריאות אוניברסלי) אשר מהווים 75% מכלל ההוצאות בקולומביה. 25% הנותרים הם ההוצאות של המגזר הפרטי על שירותי הרפואה.
רמת הרפואה בקולומביה היא מהגבוהות באמריקה הלטינית; 85% מהרופאים עברו התמחות בתחומם ו־22% אף עשו תת-התמחות. 16 מ־40 בתי החולים הטובים ביותר באמריקה לטינית נמצאים בקולומביה, וארבעה מהם נמצאים בעשירייה הראשונה בכל היבשת.
תיירות המרפא בקולומביה היא ענף משגשג שנמצא בעלייה מתמדת. כ־40,000 איש מצפון אמריקה וממרכז
אמריקה וכן מהקאריביים מגיעים לקולומביה בכל שנה לקבל שירותי רפואה ומכניסים לאוצר המדינה כ־300 מיליון דולר בשנה (נתון זה אינו כולל את ענף האסתטיקה הרפואית המתקדם כאן).
קולומביה חתמה על הסכם שלום עם ארגון הגרילה FARC לאחרונה. חלק מרכזי של ההסכם מחייב את הממשלה להתאים את רמת השירות הרפואי באזורים ששוחררו מידי הגרילה לשירותים הניתנים בשאר האזורים בקולומביה. לשם המחשה גודל השטחים המשוחררים שווה לשטחה של מדינת אוסטריה.
יבוא של ציוד רפואי לקולומביה מחייב אישור ורישום המוצרים ב־INVIMA (ה־FDA הקולומביאני האחראי לכל ציוד או תרופות לצריכה אנושית בקולומביה). הרשות עברה רפורמה רחבה בשנים האחרונות שנועדה להנגיש ולזרז את התהליך של קבלת אישור לשיווק מוצרים רפואיים חדשים בקולומביה. חשוב לציין כי על מנת להשלים את תהליך האישור יש צורך בשותף / במפיץ מקומי.
ל־INVIMA אין מדיניות רשמית המאפשרת לקבל אישור מזורז למוצרים המחזיקים באישורי CE או FDA, אך מעשית היות שאישור ה-INVIMA שואב את השראתו מאישור ה־FDA וה־CE, מדובר ביתרון משמעותי למחזיק בהם בכל הנוגע לכניסה לשוק המקומי.
הסכם סחר חופשי נחתם ב־2013 בין קולומביה לישראל, אך תהליך אשרורו בקולומביה טרם הסתיים. ככל הנראה התהליך יושלם לפני ה־1 לינואר 2018. משמעות הדבר היא כי רוב המכשור הרפואי הישראלי יהיה פטור ממכס בקולומביה, וזו הטבה משמעותית אשר תעזור לחברות הישראליות להתחרות במוצרים מארצות הברית, מהאיחוד האירופי ומ־EFTA, הנהנים מפטורים אלו בגלל הסכמי הסחר החופשי שקולומביה חתמה עם המדינות הללו.
שפה - קולומביה היא המדינה דוברת ספרדית השלישית בגודלה בעולם, ובה אוכלוסייה של למעלה מ-48 מיליון איש הדוברים בעיקר ספרדית. לכן חשוב ביותר שהחומרים השיווקיים והטכניים יהיו כתובים בספרדית.
לנספחות יש מאגר גדול של אנשי קשר וניסיון בתחום, ואנו נשמח לסייע ביצירת הקשר ובליווי התהליך.

הנספח הכלכלי-מסחרי של ישראל בבוגוטה, קולומביה, הוא מר ארז זיונץ.

קצין הסחר האחראי לתחום הציוד הרפואי בנספחות הוא מר יואל קריגספלד
Mr. Yoel Krigsfeld

Tel: + 57 1 38 45 87
E-mail: bogota@israeltrade.gov.il
Blog: www.israel-trade.net/americas