חשוב שתדעו את הדברים הבאים?
מערכת הבריאות הציבורית בצ'ילה אינה מפותחת דיה, ומושקעים בה כספים ממשלתיים רבים על מנת לשדרג אותה לרמה טובה יותר.

ההוצאה הממשלתית על שירותי רפואה גבוהה יחסית למדינות אחרות ביבשת, ועל כן מוקמים בה בתי חולים אזוריים, ויש צורך אקוטי בציוד מתקדם ובשירותי תכנון וידע. עם זאת, מערכת הרפואה הפרטית תחרותית מאוד ומציעה שירותים ברמה מערבית לחלוטין לרבות מוצרי קצה יוקרתיים ושירותים מתקדמים.
כניסה לשוק נעשית ללא רישוי מיוחד אלא מסתמכת על רישוי חיצוני של FDA או CE מלבד שלושה תחומים ספציפיים (כפפות ניתוח ובדיקה, מחטים, אמצעי מניעה) שבהם יש רישוי מקומי למוצרים.
במקרים מסוימים לאחר כניסה לשוק בעזרת אישור FDA או CE מומלץ כי החברה תיגש לרישום נוסף במשרד הבריאות המקומי (בנוגע למכשירים וגם לתרופות). ברוב המקרים המפיץ המקומי יבצע רישום עבור השותף הישראלי.
כדאי להתחיל באמצעות מפיץ. מפיץ טוב מכיר ומבין את הדינמיקה בשוק וכיצד השוק צפוי להגיב. בדיקת נאותות מומלצת, ותאפשר לכם לבדוק את הרקע של המפיץ, ואם הוא טוב ואמין.
חשוב למצוא את המפיץ הנכון: לא חשוב אם גדול או קטן. חשובה המומחיות שלו ויכולת ההצגה למשתמש הקצה (בית חולים, מעבדה, מרפאת, המרכז ועוד).
קבלת החלטות היא איטית יותר לעומת ישראל ובארצות הברית. איחור לפגישה או עיכוב בהחזרת תשובה אינם בהכרח מבטאים זלזול אלא חלק מקצב ההתנהלות המקומי.
שימוש בשפה הספרדית עדיף על אנגלית בתקשורת מקצועית.
התרבות העסקית בצ'ילה – במגע ראשון יש לעשות הצגה עצמית המלווה בלחיצת יד תוך שימוש בשם המלא שלכם. מפגש עם נשים לרוב ילווה בנשיקה על הלחי גם בפגישה ראשונה.

הנספח הכלכלי-מסחרי של ישראל בסנטיאגו, צ'ילה, הוא מר הדר שור.

קצין הסחר האחראי לתחום הציוד הרפואי בנספחות הוא מר חרארדו גאלאז.
Mr. Gerardo Galaz

Tel: (+56) 2238-11981
E-mail: santiago@Israeltreade.gov.il