חשוב שתדעו את הדברים הבאים?
קוריאה הייתה סגורה בפני זרים זמן רב, והיא מצויה כיום בהליך של היפתחות הדרגתית למערב. מספר הזרים בקוריאה אינו גדול, והשפעה מערבית באזורים מסוימים עדיין מעטה.

יש הבדל ניכר בין הדורות בקוריאה - במיוחד בנוגע לתרבות ולעסקים. צעירים עד גיל 40 פתוחים יותר לשינויים, ואילו המבוגרים המחזיקים בעמדות מפתח שמרניים יותר.
הקוריאנים מייחסים חשיבות רבה להופעה המסמלת מעמד. נהוג להשתחוות קלות בזמן אמירת שלום. בפגישה עסקית ראשונה נהוג גם להחליף כרטיסי ביקור תוך שימוש בשתי ידיים.
חומר כתוב (PPT) הוא חובה. חברה קוריאנית תחליט אם לפגוש חברה ישראלית על סמך חומר כתוב.
משא ומתן עם חברה קוריאנית דורש סובלנות. ברוב המקרים הפעלת לחץ עלולה לגרום נזק ולהביא לתוצאה הפוכה.
הקוריאנים נוטים להתנהג במתינות ועושים מאמץ להימנע מהתנגחות. כעס או התפרצות נחשבים להתנהגות גסה בדרום קוריאה, ועל כל פנים עדיף לנסות לפתור סכסוך באמצעות פשרה והרבה חיוך.
הקוריאנים נמנעים ממצבי מבוכה ופגיעה בכבוד ומשתמשים בצד ג כדי לעקוף מצב רגיש ופגיעה ישירה בצד השני.
הקוריאנים אוהבים לפתח קשר אישי עם שותפים עסקיים לטווח ארוך. כדאי ומומלץ להשקיע בכך.
תשובות של 'כן' ו'לא' אינן חד-משמעיות. משמעות YES יכולה להיות גם 'אני מבין אותך' או 'אנסה'. במקום תשובה שלילית – לא אחת תתקבל תשובה של "אני לא יכול" או פשוט התעלמות ואי-מענה.
שפה - קוריאנים רבים דוברים אנגלית, אך יש להביא בחשבון שלא כולם שולטים בשפה. חשוב לדבר לאט, ברור ובשפה פשוטה.
חשוב לסכם בסוף דיון את הנקודות שהועלו על מנת להבטיח שהובנו בצורה נכונה על ידי שני הצדדים.
רוב המכשירים הרפואיים חייבים לקבל אישור KFDA דרך מפיץ או יועץ מקומיים שיבצעו רישום עבור החברה הישראלית.
למכשירים מטכנולוגיות חדשניות או מכשירים ששייכים ל־class III/class IV, הליך הרישום צפוי להיות ארוך, ולכן חשוב מאוד לשתף פעולה עם מפיץ / יועץ מקומי בהגשת מסמכים.
קוריאה היא המדינה השנייה בעושרה באסיה, והיא מציגה הזדמנויות עסקיות הולכות וגדלות לספקי מכשור רפואי ממדינות זרות. התוצר לנפש בקוריאה התקרב ל־30 אלף דולר אמריקאי בשנת 2016, ורמת חיים זו מאפשרת לאוכלוסייתה לממןשירותי בריאות איכותיים.
האוכלוסייה מזדקנת במהירות, ואזרחים ותיקים מעל גיל 65 מהווים 13.1 אחוזים מאוכלוסיית המדינה, המונה 51 מיליון נפש. יחד עם שיעור ילודה נמוך האוכלוסייה הוותיקה צפויה להגיע ל־32.3% מתוך 52 מיליון נפש בשנת 2030; על כן צפוי גידול בביקוש לשירותי בריאות.
לקוריאה מערכת משוכללת להספקה של שירותי בריאות. מתקנים של שירותי הבריאות, כגון בתי חולים, מרפאות ובת מרקחת, מצויים בשפע ופתוחים לגישה חופשית של ציבור. תוכנית הביטוח של שירותי הבריאות היא הפלטפורמה החשובה ביותר למימון של עסקי בריאות. ביטוח הבריאות הלאומי (NHI - National Health Insurance) הוא הביטוח הציבורי היחיד בקוריאה. הוא דורש מכל האזרחים המרוויחים משכורת להפריש אחוזי פרמיה מסוימים לביטוח ודורש גם מכל הספקים של שירותי הבריאות לקבל כיסוי של ה־NHI. ה־NHI מספק לכל האוכלוסייה כיסוי אוניברסלי וגישה חופשית לכל הארגונים של שירותי הבריאות במחירים הנקבעים על ידי הממשלה. בשנת 2016 תקציב החזר ההוצאות של ה־NHI צפוי לעבור את ה־10 מיליארד דולר.
קוריאה מדורגת במקום ה־11 בשוקי המכשור הרפואי בעולם, והיא השלישית בגודלה באסיה לבדה אחרי יפן וסין. שוק זה הוערך בכ־ 5.2 מיליארד דולר בשנת 2015 . קצב הצמיחה מרשים אף הוא: ב־2015 רשם השוק הקוריאני צמיחה של 4.9% מעל לשנה שקדמה לה. השוק צפוי לגדול בקצב דומה במהלך השנים הבאות.
במשך עשרות שנים המקור העיקרי לאספקת מכשור רפואי לקוריאה הוא יבוא, והוא מהווה כ־60% מנתח השוק. בשנת 2015 קוריאה ייבאה מכשירים רפואיים בשווי של כ־2.9 מיליארד דולר, המהווים 63.3% מכלל השוק המקומי לשנה זו. הספקית הגדולה ביותר של מכשור רפואי לקוריאה היא, מאז ומעולם, ארצות הברית. ארצות הברית, גרמניה, יפן וסין הן המדינות המובילות באספקת מכשור רפואי לקוריאה.
כלכלת המדינה מרוכזת ברובה הגדול בערים הגדולות, ולפיכך שוק המכשור הרפואי מרוכז באופן דומה בחמש הערים הגדולות: סיאול, בוסאן, טאגו, גיאונגג'ו וטאג'ון. אזורי סיאול וקיונגי (הקרויים 'אזור סיאול רבתי') מייצגים כ־60% משוק יבוא המכשור הרפואי הטכנולוגי המתוחכם. מודל ההפצה האופייני של מכשירים מיובאים הוא תמהיל של מכירה ישירה ובלתי ישירה על ידי יבואנים מקומיים או מפיצים השותפים למפיצי משנה בערים אחרות, קטנות יותר.

הנספח הכלכלי-מסחרי של ישראל בסיאול, דרום קוריאה, הוא מר שי פיילר.

קצינת הסחר האחראית לתחום הציוד הרפואי בנספחות היא גב' לילי קו
Ms. Lily koo
Tel: +82 2 723 6121
E-mail: korea@israeltrade.gov.il