חשוב שתדעו את הדברים הבאים:
שוק הציוד הרפואי האיטלקי, לרבות דנטל ואופטיקה, הוערך בשנת 2014 בכ־9.2 מיליארד דולר (מתוכם כ־6.2 מיליארד דולר יבוא), והוא נחשב לרביעי בגודלו באירופה.

 

מדינות עיקריות שמהן מיובא ציוד רפואי לאיטליה: הולנד, גרמניה, בלגיה וצרפת.
ההוצאה הציבורית על בריאות מהווה 9.4% מהתמ"ג האיטלקי, כ־3,323 דולר לנפש.
כ־75% ממכירות הציוד הרפואי הן לבתי החולים וכ־25% לשוק הפרטי. מצבה הכלכלי של איטליה בשנים האחרונות והקיצוצים הנדרשים בהוצאה הציבורית יוצרים דרישה למוצרים ולציוד אפקטיבי במחירים נמוכים.
לפי נתוני הנציבות האירופית יש צורך להחליף ולחדש כ־25% מציוד הדיאגנוסטיקה ברחבי איטליה.
בשנים האחרונות הושקעו מעל 13 מיליארד בחידוש ציוד רפואי באיטליה, ומחוז לומברדיה מוביל בהשקעות ביחס ליתר המחוזות, אחריו מחוז לאציו (שבו ממוקמת רומא) ומחוזות אמיליה רומאנה, קמפניה וונטו. עדיין יש ציוד בעיקר בתחום הרדיולוגיה ודיאגנוסטיקה שיש צורך לחדש ולהחליף. לשם כך נדרשת השקעה נוספת של 1.1 מיליארד אירו. גם כאן עיקר ההשקעה הנדרשת היא במחוזות לומברדיה ולאציו.
לפי הערכה ב־2018 ההשקעות הנדרשות בציוד רובוטי ואוטומטי באיטליה יגיעו ליותר מ־13 מיליארד דולר.
לפי מחקרים עדכניים 90% מהאיטלקים נעזרים ברשת לקבלת מידע על אבחון מצבם הבריאותי. 34% מהאיטלקים סומכים על רופא המשפחה שלהם.
מערכת הבריאות באיטליה מנוהלת ברמה אזורית. מפיץ יכול להיות ממוקד בכמה אזורים ולא בכל הארץ.
במקרים מסוימים, לאחר קבלת אישור CE, החברה נדרשת לרישום נוסף במשרד הבריאות האיטלקי (לגבי מכשירים וגם תרופות). ברוב המקרים המפיץ האיטלקי יבצע רישום עבור השותף הישראלי.
חשוב למצוא את המפיץ הנכון, בין שהוא גדול או קטן. חשובות המומחיות ויכולת ההצגה שלו למשתמש הקצה (בית חולים, מעבדה, מרפאת המרכז ועוד).
המפיצים צריכים להכיר את מלאכת הניהול של המכרזים בתחום בריאות הציבור, להיות רשומים ברשימת הספקים ולעבוד עם בתי החולים והמרפאות הפרטיות.
המפיץ אמור להבין אם הטכנולוגיה הישראלית החדשה מאפשרת לרכוש טיפולים שיזכו להחזר ממערכת הבריאות הלאומית באיטליה. תינתן עדיפות למכשירים ולפתרונות כאלה על פני פתרונות של תשלום לחולים בלבד.

הנספחת הכלכלית-מסחרית של ישראל במילאנו, איטליה, היא גב' נטלי גוטמן-חן.

קצינת הסחר האחראית לתחום הציוד הרפואי בנספחות היא גב' ג'יאובנה בוסי
Ms. Giovanna Bossi

milan@israeltrade.gov.il
Tel: +39 02 7601 5545
Fax: +39 02 7601 4145
E-mail: milano@israeltrade.gov.il
Blog: www.itrade.gov.il/italy